To, čo stihla ministerka Lubyová za sto dní vo svojej funkcii, sa mnohým nepodarí ani za celé funkčné obdobie a to teda konkurencia v jej predchodcoch je silná.

Najskôr dala prerobiť dlhoočakávanú reformu školstva, na ktorej pracovali renomovaní experti (teda v tomto období z nej opäť nič nebude). Teraz k 1. januáru čudným spôsobom zrušila analytický útvar Inštitút vzdelávacej politiky zodpovedný za nestranícke analýzy postavené na reálnych dátach a faktoch. A k tomu ešte oslabila kompetencie štátnych tajomníkov, zatiaľ čo svoju moc posilnila.

SNS štýl

Podobnosť s dianím na rezorte obrany, kde sa vplyv sústreďuje v kancelárii dôverníka lídra SNS, nie je náhodná. Kultúra verejnej kontroly a konštruktívnej oponentúry sa v kľúčových rezortoch pod správou národniarov otvorene nepestuje. Na obrane je výsledkom takejto správy verejných vecí miliardový biznis s obrnenými transportérmi, z ktorého majú profitovať ľudia a firmy blízke SNS.

Škody napáchané na rokmi zanedbanom školstve sa síce vyčísliť nedajú, za to existuje pádny dôvod obávať sa, že takéto zmeny M. Lubyovej negatívne ovplyvnia rezort nadlho po tom, čo už nebude sedieť na stoličke ministerky.

Vláda sa okrem iného vo svojom programovom vyhlásení zaviazala, že „posilní inštitúcie, ktoré podporia prijímanie dobrých rozhodnutí vo verejnom záujme, a významne zlepšia výsledky slovenského verejného sektora“ (reforma hodnota za peniaze). Rozhodnutie ministerky Lubyovej oficiálne zrušiť Inštitút vzdelávacej politiky (IVP) môže byť v rozpore s týmto vyhlásením. Pretože IVP bol presne takou inštitúciou, ktorá podporovala prijímanie dobrých rozhodnutí vo verejnom záujme priamo na ministerstve školstva.

Argument M. Lubyovej, že inštitút neruší, ale len presúva pod nový odbor celoživotného vzdelávania v rámci zmien organizačnej štruktúry, čím posilní analytické kapacity rezortu, vyznieva rozpačito. Bez ohľadu na to, že sa oháňa Európskou komisiou, ktorá nám rezervy v celoživotnom vzdelávaní vyčíta. Táto oblasť je len jedna z mnohých na rezorte, kým IVP analyzoval školstvo krížom krážom. A či tak bude robiť nový odbor dnes, predvídať nevieme.

Je to menej bombastické, ale či naozaj národniari pochovali analytickú jednotku, budeme vedieť povedať 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa