Varšava a Bratislava sú v desiatke krajín, ktoré dosiahli za uplynulých päť rokov podľa správy EIU najvýraznejšie zlepšenie životných podmienok, informovala tlačová agentúra DPA. Index hodnotí mestá v oblastiach zdravotnej starostlivosti, vzdelávania, stability, kultúry, životného prostredia a infraštruktúry.

Víťazné Melbourne získalo 97,5 bodu z možných 100, Viedeň o jednu desatinu bodu menej - 97,4. „Austrálske Melbourne zostáva najlepším miestom pre život zo 140 hodnotených miest, veľmi tesne nasledované rakúskou metropolou Viedeň,“ konštatuje správa EIU.

Melbournský starosta Robert Doyle reagoval slovami, že udržanie si titulu najlepšieho mesta pre život šiesty rok po sebe je fantastické vyznamenanie a Melbourne ho nepovažuje za samozrejmosť. „Sústavne plánujeme a realizujeme opatrenia, ktoré budú naďalej zlepšovať kvalitu nášho života,“ povedal dnes.

Kanadský Vancouver a Toronto sa umiestnili na treťom a štvrtom mieste indexu a Calgary spoločne s austrálskym Adelaide na piatom mieste. Austrálske Sydney vypadlo zo zoznamu 10 najlepších miest sveta pre život v dôsledku „vnímanej hrozby terorizmu“, posunulo sa na 11. miesto.

Správa EIU uvádza, že najlepšími mestami pre život sú „mestá strednej veľkosti v bohatších krajinách s relatívne nízkou hustotou populácie“, ktoré „ponúkajú rad oddychových aktivít bez toho, aby mali vysokú úroveň kriminality či preťaženú infraštruktúru“.

Americké mestá si podľa EIU v indexe v uplynulých mesiacoch výrazne pohoršili, „čo čiastočne vyplýva z nepokojov v súvislosti s vysokým počtom úmrtí černošských obyvateľov v niekoľkých ostatných rokoch, či už v policajnej väzbe, alebo zastrelením na ulici, napriek tomu, že boli neozbrojení“.

Piatimi najhoršími mestami pre život, ktoré obsadili dolné priečky indexu, sú sýrsky Damask, líbyjský Tripolis, nigérijský Lagos, Dháka v Bangladéši a Port Moresby na Papue-Novej Guinei.

Desiatku najhorších miest pre život uzatvára ukrajinský Kyjev, ktorý EIU zaradila do desiatky krajín, v ktorých sa za uplynulých päť rokov najviac zhoršili životné podmienky. V tejto skupine sú tiež americký Detroit, Moskva a Petrohrad (Rusko), ale tiež Paríž a Atény.