Z krajín Vyšehradskej štvorky nás predbehlo Poľsko (24. miesto), až za Slovenskom sa na 41. mieste ocitlo Maďarsko.

Svetová banka v 190 krajinách sleduje, ako regulačné opatrenia ovplyvňujú podnikateľskú aktivitu. Z vlaňajšieho druhého miesta na priečku najvyššiu posunulo Nový Zéland predovšetkým zníženie daňového zaťaženia práce a opatrenia uľahčujúce odvod daní.

Správa SB tiež uvádza, že rekordných 137 štátov za uplynulý rok prijalo opatrenia, ktoré uľahčujú založenie a prevádzkovanie podnikov. Viac ako tri štvrtiny týchto zmien nastali v rozvojových krajinách. Najväčším „skokanom“ sa stal Brunej, ktorý si polepšil o 12 miest.

Výrazne si polepšili už spomenutá Česká republika, Kazachstan, Spojené arabské emiráty alebo Macedónsko, ktoré sa dokonca dostalo do najlepšej desiatky. Podľa Svetovej banky je dobré umiestnenie v rebríčku Doing Business spravidla ukazovateľom nižšej miery mzdovej nerovnosti a chudoby.

Hodnotenie berie do úvahy všetky opatrenia, ktoré ovplyvňujú podniky naprieč ch životným cyklom, či už ide o ch zakladanie, vybavovanie úverov alebo vlastnícke právo. „Jednoduché a zrozumiteľné pravidlá sú známkou toho, že vláda rešpektuje svojich občanov,“ uviedol vo vyhlásení vedúci ekonóm Svetovej banky Paul Romer.

Krajiny s najlepšími podmienkami pre podnikanie
Poradie Krajina
1. Nový Zéland
2. Singapur
3. Dánsko
4. Hongkong
5. Južná Kórea
6. Nórsko
7. Veľká Británia
8. USA
9. Švédsko
10. Macedónsko
Zdroj: Svetová banka