Legendu českého a československého filmu najviac preslávila úloha popolušky vo filme Tri oriešky pre Populušku režiséra Václava Vorlíčka. Rozprávka si našla svoje neohrozené miesto najmä počas Vianoc a to nielen v Čechách či na Slovensku, ale aj v Nemecku či v Nórsku. V čase natáčania mala L. Šafránková len 19 rokov a po jeho konci sa z nej stala obrovská hviezda. Aj napriek tomu však ostala nohami pevne na zemi.

L. Šafránková pôsobila od roku 1992 v Národnom divadle v Prahe. Bola predstaviteľkou mladých temperamentných žien, väčšinou so zmyslom pre humor a nadsádzku. Objavila sa vo viac ako stovke filmov a seriálov. Vydatá bola za svojho hereckého kolegu Josefa Abrháma, s ktorým mala syna Josefa.

Tri oriešky pre Popolušku

Populárna rozprávka je o dobrom dievčati bez matky a otca, o ktorú sa stará macocha s dcérou. Obe nemajú Popolušku v láske a spoločne sa jej snažia zabrániť v účasti na plese, na ktorom si má princ konečne nájsť svoju nevestu. Osud prinesie Popoluške tri kúzelné oriešky, ktoré jej navždy zmenia život. Hlavnú úlohu si zahrala Libuša Šafránková, pričom nechýba ani Pavel Trávniček v úlohe princa či legendárny Vladimír Menšík. Macochu a jej dcéru stvárnila nemecko-švajčiarska dvojica Carola Braunbock a Karin Lesch.

Princ a Večernice

Kráľ je nespokojný so svojimi štyrmi deťmi. Jedného dňa sa vlády ujme princ Velen, počas toho, ako sa kráľ vyberie na lov. Velenovi sa zjaví krásna Večernica, do ktorej sa ihneď zamiluje a za bozk mu pomôže vydať sestry za jej bratov Měsíčníka, Slunečníka a Větrníka. Po návrate kráľ už dcéry nenájde, lebo odišli so svojimi ženíchmi. Rozhnevaný kráľ prikáže princovi, aby ich navrátil domov. Na jeho ceste ho však čakajú rôzne nástrahy a tiež nebezpečný Mrakomor, ktorý si robí zálusk na Večernicu. Velenovi nakoniec pomôžu aj jeho švagrovia a Mrakomora sa im podarí zneškodniť. V rozprávke z roku 1978 si okrem Libuše Šafránkovej zahral aj Vladimír Menšík, Radoslav Brzobohatý či Juraj Ďurdiak.

Vrchní, prchni!

Výborná komédia režiséra Ladislava Smoljaka rozpráva príbeh kníhkupca Dalibora Vrány, ktorému sa chorobne páčia ženy a on sa páči im. Aj z toho dôvodu jeho značnú časť výdavkov tvoria alimenty. Svoju zlú finančnú situáciu sa preto snaží vyriešiť originálnym spôsobom. Rozhodne sa využiť, že si ho ľudia v reštauráciách mýlia s čašníkom. Netrvá dlho a stane sa z neho fantóm českých reštaurácií a postrach pravých čašníkov.

Je stále úspešnejší a spoločne s manželkou sa im darí maskovať zdroj príjmov s tvrdením, že si privyrába hrou na husle. Neskôr ho však spravodlivosť dostihne a skončí vo väzení aj so svojim spolužiakom zo školy. Vo filme si manželov zahrali v tej dobe už naozajstný manželia Libuše Šafránková spolu s Josefom Abrhámom. Nechýbajú však ani Zdeněk Svěrák, Jiří Kodet či Eliška Balzerová.

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníkú v Čechách

Vo vodníckej komédii z roku 1974 si Libuše Šafránková zahrala dcéru Janu služobníka Aloisa. Spolu s ňou si vo filme zahrali Jaromír Hanzlík, František Filipovský, Vladimír Menšík, Stella Zázvorková či Miloš Kopecký. Vodníkom v Čechách sa zrejme blíži ich koniec, lebo vlhký byt v blízkosti rieky Vltavy, v ktorom bývajú, má byť zbúraný. Tomu chcú za každú cenu zabrániť. Vydajú sa preto za bytovým referentom doktorom Mráčkom, ktorý má ich prípad na starosti. Ten však na sťahovaní a búraní trvá. Rozhodnú sa ho preto utopiť. Nešťastnou náhodou sa však doktor Mráček zamiluje do vodníčky Jany a tak o zaujímavé situácie nie je núdza.

Obecná škola

Krátko po vojne nastupuje do jednej z chlapčenských tried nový učiteľ Igor Hnízdo. Ten sa vymyká všetkým učiteľom vďaka svojim zvláštnym praktikám. O réžiu legendárnej snímky sa postaral Jan Svěrák a scenáru sa zhostil Zdeněk Svěrák. Okrem Libuši Šafránkovej si vo filme zahrali Rudolf Hrušinský, Jan Tříska, Ondřej Vetchý, Eva Holubová či Daniela Kolářová.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa