Najhodnotnejšími značkami na svete sú Amazon a Apple. K lídrom z USA sa však začínajú približovať čínske značky, ktoré sú hodnotnejšie než európske top značky, ukázala správa poradenskej spoločnosti Kantar BrandZ.

Amazon založený v roku 1994 Jeffom Bezosom zostáva aj tento rok najhodnotnejšou značkou s odhadovanou hodnotou 684 miliardy dolárov. Za ním nasledujú Apple so 612 miliardami dolárov, Google so 458 miliardami dolárov a Microsoft so 410 miliardami dolárov. Najhodnotnejšou čínskou značkou je na piatom mieste čínsky koncern Tencent (241 miliárd dolárov) a Alibaba (197 miliárd dolárov) je siedma.

Na archívnej snímke zo 4. marca 2018 MacKenzie Bezosová, vtedajšia manželka zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa, prichádza na Vanity Fair Oscar Party v rámci  udeľovania cien Americkej filmovej akadémie v kalifornskom Beverly Hills. MacKenzie Scottová, bývalá manželka Jeffa Bezosa, sa opäť vydala. Jedna z najbohatších žien na svete si zobrala učiteľa Dana Jewetta. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

Bývalá manželka šéfa Amazonu dá na dobročinné účely ďalších 2,7 miliardy dolárov

Čínske značky podľa šéfa pre globálne stratégie BrandZ Grahama Staplehursta neustále a postupne postupujú vpred, podporujú totiž vlastný technologický rozvoj a dokážu zachytiť hlavné trendy na čínskom a globálnom trhu.

Päť značiek počas uplynulého roka viac než zdvojnásobilo svoju hodnotu, na čele boli čínske spoločnosti z oblasti internetového predaja Pinduoduo a Meituan a najväčší čínsky výrobca alkoholických nápojov Moutai, TikTok a americká Tesla. Tesla bola najrýchlejšie rastúcou značkou, keď jej hodnote medziročne stúpla o 275 percent na 42,6 miliardy dolárov a stala sa najhodnotnejšou automobilovou značkou.

Sto najväčších značiek má podľa Kantar celkovú hodnotu 7,1 bilióna dolárov. Z toho až 74 percent pripadá na značky z USA. Na Čínu 14 percent, ktorá už predbehla Európu (8 percent). Ešte pred rokom na európske značky pripadlo 20 percent a na čínske 11 percent. Najhodnotnejšou európskou značkou je francúzsky Louis Vuitton (21), nasledovaný nemeckým koncernom SAP (26). Jedinou britskou značkou je Vodafone (60).