Nový koronavírus bol v septembri tohto roku na Slovensku na 6. mieste spomedzi najčastejších príčin úmrtí, v auguste bol na 12. mieste. Ako v piatok TASR informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR vo svojej štatistike k téme počtu zomretých a príčin úmrtí v SR, ochoreniu covid-19 podľahlo 103 osôb. V septembri 2021 zomrelo podľa predbežných údajov na Slovensku oproti päťročnému priemeru o 5,7 percenta ľudí viac.

Najčastejšou príčinou úmrtí boli na Slovensku počas septembra choroby obehovej sústavy, ktorým podľahlo takmer 2-tisíc osôb, čo predstavuje 44 percent zo všetkých úmrtí.

Na nádory zomrelo prvýkrát v tomto roku viac ľudí ako je päťročný priemer, prvých osem mesiacov to bolo vždy menej ľudí. V septembri predstavovala nadúmrtnosť takmer tri percentá, keď tejto príčine podľahlo vyše 1 100 ľudí, čo predstavuje 26 percent zo všetkých úmrtí.

Infarkt môže postihnúť aj mladého a navonok zdravého človeka.
Neprehliadnite

Covid môže zanechať vážne stopy na srdci aj rok po prekonaní infekcie

 V septembri zomrelo viac ako 4 400 ľudí

Treťou najčastejšou príčinou (deväť percent) boli choroby dýchacej sústavy. Na štvrtej priečke sú choroby tráviacej sústavy, nasledujú vonkajšie príčiny chorobnosti a úmrtnosti.

Nadúmrtnosť sa podľa úradu prejavila v skupine mladších seniorov, teda vo veku od 65 až 74 rokov. Z regionálneho hľadiska nadúmrtnosť najvýraznejšie zvýšila dynamiku v Trnavskom a Košickom kraji. Počas septembra celkovo zomrelo viac ako 4 400 ľudí, čo podľa úradu predstavuje po júlových a augustových číslach stále ešte tretí najnižší počet za posledných 12 mesiacov.

Vo vekovej kategórii nad 65 rokov zomrelo v septembri viac ako 3 400 osôb, čo je oproti päťročnému priemeru takmer o deväť percent viac. „So zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou nastal v septembri zlom, po ôsmich mesiacoch plynulého znižovania počet zomretých prvýkrát v tomto roku vzrástol. Zvýšil sa aj ukazovateľ nadúmrtnosti, ktorá je však stále druhá najnižšia v tomto roku. V júli bola na úrovni 1,5 percenta a v auguste dokonca prvýkrát od júna 2020 zomrelo menej ľudí, ako bol päťročný priemer,“ uviedla riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

Stále ohrození seniori

Seniorov nad 75 rokov zomrelo v porovnaní s päťročným priemerom viac o vyše sedem percent, skupina mladších seniorov od 65 do 74 rokov zaznamenala 15 percentnú nadúmrtnosť.

V skupine ľudí v produktívnom veku, teda od 15 do 64 rokov dosiahol v septembri počet úmrtí necelých 980 osôb. Nižší počet úmrtí v porovnaní s päťročným priemerom zaznamenal v septembri iba Bratislavský (štyri percentá) a Nitriansky kraj (tri percentá).

Zvyšných šesť regiónov dosiahlo nadúmrtnosť, najnižšia sa prejavila v Trenčianskom kraji (tri percentá) a najvyššia v Košickom kraji (18 percent), kde bol zároveň aj najvyšší počet zomretých z jednotlivých krajov.

Takmer 79 percent obetí nového vírusu predstavovali v septembri 2021 osoby nad 65 rokov, z toho prevažne starší seniori 75 a viac roční. Zvyšok (22 osôb) boli ľudia v produktívnom veku. „Z regionálneho hľadiska bol na tom najhoršie Trenčiansky kraj, z ktorého pochádzala viac ako pätina (21 percent) všetkých zomretých na covid-19 na Slovensku,“ spresnila Podmanická. Najlepšie na tom bol Nitriansky kraj, kde na nový koronavírus zomreli štyri osoby.

Bývalý europoslanec a podpredseda SNS Jaroslav Paška
Neprehliadnite

ŠÚKL uzavrel ďalšie dva prípady úmrtia v súvislosti s očkovaním proti covidu-19