Medzinárodné združenie investigatívnych novinárov (ICIJ) zverejnilo viac ako 700-tisíc strán dokumentov. Sú medzi nimi napríklad faktúry, obchodné zmluvy alebo bankové výpisy, napísal v pondelok server BBC.

Z listín podľa BBC vyplýva, že exprezidentova dcéra a jej manžel dokázali pomocou podozrivých transakcií zabezpečiť lukratívne kontrakty, kupovali pod cenu pôdu aj podiely v zárobkových štátnych podnikoch a vyvádzali obrovské finančné čiastky z firiem, ktoré riadili. 

I. Dos Santosová, ktorá už je v Angole stíhaná za korupciu a má v africkej krajine zmrazený majetok, všetky obvinenia odmieta. Podľa nej ide o politický hon na čarodejnice.

Luanda Leaks

ICIJ dala dokumentom spojeným s podnikaním I. dos Santosovej názov Luanda Leaks; skúmali ich novinári z celkom 37 mediálnych organizácií vrátane denníkov The Guardian a L'Espresso. Tí vytipovali v podnikateľskej dráhe angolskej prominentky niekoľko momentov, ktoré sú podľa nich nanajvýš problematické.

Jedným z nich je napríklad jej angažmán v štátnej ropnej spoločnosti Sonangol, do ktorej čela ju otec dosadil v roku 2016. Nový prezident Joao Lourenço ju však o rok neskôr odvolal. Ešte krátko pred svojím odchodom schválila I. dos Santosová platby vo výške 58 miliónov dolárov pre dubajskú konzultačnú firmu Matter Business Solutions, ktorú vlastnil jej priateľ a riadil jej kolega. Konzultačná firma zaslala Sonangolu v deň, keď dos Santosová prišla o prácu, cez 50 faktúr.

Ďalším z podozrivých kontraktov je podľa BBC nákup podielu v portugalskej energetickej spoločnosti Galp, ktorú firma I. dos Santosovej v roku 2006 kúpila práve od Sonangolu. Za podiel podnikateľky vopred zaplatila iba 15 percent kúpnej ceny a zvyšných 63 miliónov eur pokryla nízko úročená pôžička od Sonangolu. Teraz má jej podiel v spoločnosti Galp hodnotu viac ako 750 miliónov eur.

Zaplietol sa aj manžel

Do transakcií bol podľa ICIJ zapletený tiež manžel I. dos Santosovej Sindika Dokolo, ktorý figuroval napríklad v dohode s angolskou štátnou spoločnosťou na ťažbu diamantov Sodiam z roku 2012. 

Spoločne mali napoly kúpiť podiel v švajčiarskej klenotníckej spoločnosti De Grisogono, Sodiam ale do partnerstva investoval 79 miliónov dolárov , zatiaľ čo Dokolo iba štyri milióny. 

Tie pritom mohol zaplatiť z odmeny za sprostredkovanie dohody vo výške päť miliónov dolárov, ktorú mu Sodiam vopred vyplatil. Prezident dos Santos tiež dal dookola prednostné právo na nákup angolských surových diamantov za veľmi nízke ceny, pričom podľa BBC stáť zrejme stratový až miliardu dolárov.

Štyridsaťšesťročná I. dos Santosová je najstaršou dcérou bývalého angolského prezidenta, ktorý krajinu vládol 38 rokov. Trvalo žije v Británii a jej majetok sa odhaduje na dve miliardy dolárov.