Tisíc najbohatších ľudí sa zo strát spôsobených pandémiou zotavilo za deväť mesiacov, najchudobnejším by to ale mohlo trvať aj dlhšie ako desať rokov. V správe nazvanej Vírus nerovnosti to dnes odhadla charitatívna organizácia Oxfam. Podľa nej sa majetok desiatich najbohatších ľudí sveta od začiatku pandémie zvýšil o pol bilióna dolárov, čo by bez problémov každému zaplatilo vakcínu proti Covidu-19 a zabezpečilo, že by nákaza nikoho neuvrhla do chudoby.

Zároveň pandémia rozpútala najhoršiu krízu zamestnanosti za posledných 90 rokov, uvádza Oxfam. O prácu prišli alebo jej majú málo stovky miliónov ľudí. K najviac zasiahnutým patria ženy a príslušníci etnických menšín, u ktorých je podľa výkonnej riaditeľky Oxfamu Gabriely Bucherové oveľa vyššia pravdepodobnosť, že budú hladovať a nedostane sa im lekárskej starostlivosti.

Si Ťin-pching Joe Biden
Neprehliadnite

Čínsky prezident na WEF vyzval na posilnenie úlohy G20 vo svetovej ekonomike

,,Milionárske majetky sa spamätali s tým, ako sa napriek pokračujúcej recesii v reálnej ekonomike zotavili akciové trhy. Ich celkové bohatstvo sa v decembri 2020 vyšplhalo na 11,95 bilióna dolárov, čo zodpovedá celkovým výdavkom vlád krajín G20 na obnovu po Covidu-19," píše sa v správe Oxfamu, z ktorej cituje server CNBC.

Oxfam text zverejňuje v rovnaký deň, keď začínajú virtuálne stretnutia nazvané Davos Agenda, ktoré sa konajú miesto výročného zasadania Svetového ekonomického fóra (WEF). To bolo kvôli pandémii tento rok mimoriadne odložené a uskutoční sa v Singapure, a to od 25. do 28. mája.