Je pár dní pred Vianocami 2011. Na internet niekto zavesil spis s názvom Gorila, ktorý má preukazovať prepojenie vysokých politikov na biznis finančnej skupiny Penta. Začiatkom roka 2012 investigatívny novinár Tom Nicholson potvrdil, že ide o pravý dokument a niektorí ľudia mu ponúkali peniaze, ak na neho zabudne.

Prešlo takmer osem a rokov a do médií sa po prvý raz dostala aj zvuková verzia spisu, ktorý vytvoril pracovník Slovenskej informačnej služby Peter Holúbek. Náhodne vybrané pasáže z 39 hodinového záznamu, ktoré zatiaľ TREND analyzoval, ukazujú, že obsah nahrávky a zverejneného spisu sa výrazne zhoduje.

Ficova chuť na kolu

„Dal by som si jednu kolu. Máte aj chladenú, obyčajnú? Tak mi dajte jednu,“ hovorí na nahrávke na začiatku stretnutia so šéfom Penty Jaroslavom Haščákom predseda Smeru Robert Fico. Podľa spisu sa stretnutie koná 22. marca 2006.

Na začiatku stretnutia spolu preberajú situáciu v Smere, R. Fico sa sťažuje, že ľudia okolo Fedora Flašíka, ktorý mu pred voľbami 2002 pomáhali s kampaňou, mu iba skomplikovali život. „Strana ani neexistovala a mala 13 percent. Koľko sme mali vo voľbách 2002? Nejakých 13,4,“ hovorí R. Fico.

Aj zvyšné pasáže zo stretnutia obsahujú rovnaké informácie, aké sa nachádzajú v spise Gorila. Začiatok nahrávky obsahuje záznam stretnutia J. Haščáka s vtedajším ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom.

Podrobne je v nej napríklad zachytená časť, v ktorej J. Haščák J. Malchárkovi vysvetľuje, ako chce Slovenským elektrárňam predať firmu Paroplynový cyklus, ktorú sprivatizovala v roku 2004. Vysvetľuje mu napríklad aj teóriu čistej súčasnej hodnoty (net present value).

Nahrávka Gorily v médiách sa zhoduje so zverejneným prepisom

Jaroslav Haščák Zdroj: Maňo Štrauch

Reakcia Penty

Na informácie o úniku nahrávky rozhovorov v byte na Vazovovej ulici veľmi rýchlo reagovala aj Penta prostredníctvom svojho hovorcu Martina Danka. Odvoláva sa napríklad na rozhodnutie Ústavného súdu, podľa ktorého bola akcia Gorila nezákonná.

„Akékoľvek nahrávky tohto druhu, bez ohľadu na ich pôvod, sú nezákonným materiálom a nesmú byť zverejňované a používané,“ tvrdí M. Danko s tým, že kvôli spôsobu, akým sa nahrávky dostali do médií, podávajú trestné oznámenie.

Ďalej v stanovisku spochybňuje pravosť nahrávky a vyzýva políciu, aby zverejnila znalecký posudok k nahrávkam, ktorý má potvrdzovať ich pravosť. Nedávno o ňom v rozhovore pre viaceré médiá hovoril bývalý šéf tímu Gorila Lukáš Kyselica.

Sulík žiada väzbu

„Toto je niečo bezprecedentné, takéto niečo ešte slovenská politika nezažila. Na nahrávkach počúvame, ako bol mafia previazaná s politickými špičkami. Môžeme čakať, že aktéri sa budú snažiť uniknúť pred spravodlivosťou,“ vyhlásil predseda opozičnej SaS Richard Sulík.

Myslí si, že vo všetkých oprávnených prípadoch by mala byť okamžite nariadená vyšetrovacia väzba. „Orgány činné v trestnom konaní musia začať konať. Ide o to, aby spravodlivosť na Slovensku nestratila posledné zvyšky dôvery,“ hovoril R. Sulík na tlačovej konferencii.

Špeciálna prokuratúra vo svojom stanovisku uviedla, že nahrávku, ktorá unikla do médiá, nemá k dispozícii, a preto sa k nej nemôže relevantne vyjadriť. „V trestnej veci Gorila koná vyšetrovací tím, ktorý sa vysporiada so všetkými relevantnými skutočnosťami,“ napísala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Vyšetrovanie nesmie prekryť iné kauzy

Na reakciu strany Smer, respektíve Roberta Fica, sa zatiaľ čaká. Predseda parlamentu a šéf SNS poslal vyhlásenie, že Gorila s ním nič nemá. Šéf parlamentného brannobezpečnostného výboru Anton Hrnko, ktorý je podpredsedom SNS, vyhlásil, že „tento materiál pravdepodobne nie je spôsobilý na to, aby ľudia, ktorí sa tam nachádzajú, boli obvinení.“

Koaličný Most-Híd poslal stanovisko v ktorom žiada, aby bola kauza Gorila vyšetrená a ľudia, ktorí sa dopustili trestných činov, potrestaní. Strana je podľa hovorkyne Kláry Magdeme presvedčený, že politici, ktorí sa tajne stretávali v konšpiračných bytoch s osobami spojenými s kauzou Gorila, by mali prehodnotiť svoje konanie a vyvodiť politickú zodpovednosť.

Z aktívnych politikov, ktorí sú s Gorilou spojení, dnes v parlamente sedí už len predseda Smeru Robert Fico.

„Gorila sa musí vyšetriť a ľudia musia vedieť, kto nám uniesol štát - finančné skupiny, mafia, oligarchovia. No nezabúdajme, že my riešime v súčasnosti kauzy, ktoré sú ešte závažnejšie ako Gorila. Gorila boli kšefty, Kočnerove kauzy viedli k vražde dvoch mladých ľudí,“ napísala na Facebooku nezaradená poslankyňa Veronika Remišová.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.