Do viacerých médií na Slovensku prišla nahrávka Gorily

Televízia Joj v stredu skoro ráno priniesla informáciu, že na jej redakčný mail prišiel odkaz na stiahnutie súboru s názvom Gorila. Neskôr sa odkaz na stiahnutie nahrávky rozšíril do viacerých médií, kópiu získal aj TREND. Na stránke je podpísaná skupina Anonymous Slovakia. Keďže záznam má 39 hodín, jeho podrobné vypočutie bude veľmi náročné. Na informácie o úniku nahrávky rozhovorov v byte na Vazovovej ulici veľmi rýchlo reagovala aj Penta prostredníctvom svojho hovorcu Martina Danka. „Akékoľvek nahrávky tohto druhu, bez ohľadu na ich pôvod, sú nezákonným materiálom a nesmú byť zverejňované a používané," píše M. Danko s tým, že kvôli spôsobu, akým sa nahrávky dostali do médií podávajú trestné oznámenie. Ďalej v stanovisku spochybňuje pravosť nahrávky a vyzýva políciu, aby zverejnila znalecký posudok k nahrávkam, ktorý má potvrdzovať ich pravosť. 

USA uskutočnili kybernetický útok na Irán

Spojené štáty uskutočnili kybernetický útok proti Iránu, uviedla dnes s odkazom na dvoch nemenovaných amerických činiteľov agentúra Reuters. Američania tak urobili v súvislosti so septembrovým útokom na ropné zariadenia v Saudskej Arábii, z ktorého Rijád i Washington viní práve Teherán. Ten ale svoje zapojenie do incidentu popiera, k útoku sa prihlásila jemenská povstalecká skupina Húsiovci. 

Poisťovni Axa sa v strednej Európe nedarí. Zvažuje odchod zo Slovenska

Podľa troch zdrojov agentúry Reuters sú v hre už aj potenciálni kupci a má ísť o stámiliónový obchod. Axa momentálne prechádza hlbokou reštrukturalizáciou, ktorá má firme pomôcť vyrovnať sa so zápornými úrokovými sadzbami a posilniť francúzsku skupinu v oblasti poistenia zdravia, škôd a majetku. Jeden zo zdrojov agentúry Reuters tvrdí, že Axa plánuje predaj svojich aktivít v Poľsku, Českej republike a na Slovensku. Ponuku už mali dostať aj potenciálni záujmecovia, podľa Reuters ide o najväčšiu poľskú poisťovňu PZU, taliansku poisťovňu Generali a nemecký Allianz. Podľa zdrojov agentúry bude mať obchod hodnotu 400 až 800 miliónov eur. 

Kaliňák sa nasťahoval k dobrovoľným hasičom

Ako minister vnútra si Robert Kaliňák budoval imidž mecenáša dobrovoľných hasičov. Pred voľbami 2016 im rozdal stovky kusov novej techniky, je po ňom pomenovaný aj putovný pohár. Po odchode z politiky sa síce vrátil k advokácii, no jeho väzby s dobrovoľnými hasičmi sa celkom nepretrhli. Jeho firma Kallan legal si prenajíma priestory v sídle Dobrovoľnej požiarnej ochrany v Bratislave. 

Opozičné strany organizujú protest

Mimoparlamentné strany Progresívne Slovensko, Spolu a KDH organizujú vo štvrtok (17. 10.) protest pred domom Jaroslava Haščáka z kauzy Gorila. Predsedovia strán Michal Truban, Miroslav Beblavý a Alojz Hlina to vyhlásili v stredu na tlačovom brífingu pred parlamentom. 

Rumuni chcú nový závod Volkswagenu. Firma výstavbu v Turecku odkladá

Rumunsko začalo nové rozhovory s automobilovým koncernom Volkswagen, kvôli novej továrni, ktorú firma chcela pôvodne postaviť v Turecku. Rumunskému listu Ziarul financiar to povedal minister obchodu Ştefan Radu Oprea. „Zahájili sme nové rokovania s Volkswagen Group,“ povedal rumunskému listu R. Oprea. „Rumunsko má teraz veľmi dobrú technickú povesť a nemáme problémy s pracovnou silou,“ dodal.