Ozbrojený konflikt v Náhornom Karabachu mal za následok vysídlenie až polovice obyvateľov tejto enklávy ležiacej na území Azerbajdžanu. V stredu to podľa agentúry AFP uviedli predstavitelia arménskych separatistov.

,,Podľa našich predbežných odhadov bolo vysídlených približne 50 percent, teda 70 až75-tisíc obyvateľov Karabachu, pričom v 90 percentách ide o ženy a deti," povedal pre AFP karabašský ombudsman Artak Beglarjan.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok počas brífingu s novinármi po stretnutí so slovenskými poslancami Európskeho parlamentu ako aj s poslancami Národnej rady SR v súvislosti s ďalším
vývojom ohľadom tragického prípadu Jozefa Chovanca v Belgicku 11. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Korčok odsúdil boje v Náhornom Karabachu, apeloval na Rusko a Turecko

Náhorný Karabach (Náhornokarabašská republika) je medzinárodne neuznaný štát na území Azerbajdžanu pod vojenskou kontrolou Arménska. O územie Náhorného Karabachu, kde približne 95 percent obyvateľstva tvoria Arméni, vedú Arménsko a Azerbajdžan dlhoročný spor.

Vyhlásenie nezávislosti Karabachu od Azerbajdžanu vyvolalo začiatkom 90. rokov vojnu, ktorá si vyžiadala okolo 30-tisíc ľudských životov. Náhorný Karabach však ako nezávislý štát neuznáva žiadna krajina - ani samotné Arménsko.