Zelené pasy budú realitou a očkovacie kampane sú v plnom prúde. Keďže krajiny ako Chorvátsko či Grécko ťažia z turizmu najväčšie príjmy, nie je prekvapením, že snaha vyhovieť zaočkovaným tam bude veľká.

Európska komisia predstavila takzvané očkovacie pasy, ktoré budú slúžiť ako priepustka do krajín, ktoré ich budú vyžadovať. A to bude pravdepodobne väčšina. Ešte pred zavedením pasov vyhlásili niektoré destinácie, že svoje brány otvoria najmä ľuďom, ktorí už vakcínu dostali.

Cestovné kancelárie, najmä na Slovensku, dnes hovoria, že leto vidia optimisticky a sezóna bude určite lepšia, ako tá predtým. Postupné otváranie sveta je na spadnutie, ale po akých destináciách sa už dnes oplatí rozhliadať? Ponúkame výber krajín, ktoré nečakajú na zelené pasy, opatrenia uvoľňujú skôr.

Neprehliadnite

Video: Cestovný ruch sa vráti do normálu do troch rokov. Zníženie daní je stále v hre

Chorvátsko

Jedna z najvyhľadávanejších destinácii Slovákov upustila od povinnej karantény pre ľudí, ktorí boli zaočkovaní oboma dávkami vakcíny a ich pohyb nie je obmedzený či nijako inak limitovaný. 

Krajina, ktorá je vysoko závislá na turizme, spustila dokonca aj v slovenčine kampaň, ktorá má poukázať na to, že Chorvátsko je bezpečná krajina na cestovanie.

Kampaň má názov „Zostaňte zdraví v Chorvátsku“ a predstavuje rôzne destinácie, ktoré nevyžadujú pravidelný styk s cudzími ľuďmi. Takmer 20 percent HDP Chorvátska tvorí práve turizmus a cestuje tam približne 14 miliónov turistov ročne.

Cyprus

Na dva tábory rozdelená krajina bola medzi prvými, ktorá avizovala, že brány otvorí predovšetkým ľuďom, ktorí dostali obe dávky vakcín. Ostatní turisti budú musieť prechádzať komplikovaným procesom pravidelného testovania. Niet sa čomu čudovať.

Viac ako 20 percent HDP ostrova tvorí turizmus, zamestnávajúci viac ako 25 percent ľudí. Ďalšie leto bez turistov by bolo pre ekonomiku devastujúce. Do krajiny prichádza ročne približne dva milióny turistov a podľa štatistík je Cyprus 40. najobľúbenejšia destinácia na svete. Do leta by mala krajina akceptovať aj očkovacie preukazy, čím sa plne otvorí zaočkovaným turistom.

Ilustračná foto.
Zdroj: Shutterstock
Ilustračná foto.

Island

Island už dnes hlási, že letnú sezónu otvorí najmä pre ľudí, ktorí budú zaočkovaní oboma dávkami vakcíny proti novému koronavírusu.

Island je obľúbený najmä pre turistov, ktorí necestujú v masách, bez vakcíny bude musieť byť každý turista dvakrát testovaný. Pomýšľajú tam dokonca aj nad tým, že prednosť budú mať zaočkované osoby pred ľuďmi, ktorí majú len negatívny test.

Očkovacie preukazy Island plne akceptuje a pripravuje sa na ich zavedenie. Nezaočkovaní musia po prvom testovaní počkať päť až šesť dní. Následne musia podstúpiť druhý test. Island je však v komunikácii pre turistov pasívnejší, kampane pre svet nerobí.

Turizmus tvorí 10 percent HDP a časť obyvateľov posledné roky trápil vysoký nárast turistov v krajine, keďže narúšali voľný ekosystém človekom nedotknutej prírody.

Prázdne letisko - ilustračná foto
Neprehliadnite

Návrat turistov na Slovensko? Pre neschopnosť vlády zvládať pandémiu ich tu dlho neuvidíme

Estónsko

Estónsko je v cestovaní špecifické. Krajina vpustí každého, kto bol očkovaný druhou dávkou vakcíny, bez testovania či karantény. Súčasne platí pravidlo, že ak turista prekonal Covid-19 v posledných šiestich mesiacoch, nemusí absolvovať povinnú karanténu.

Ak už turista covid mal, preukáže sa len negatívnym testom. Estónci naliehajú na opätovné otvorenie hraníc aj z toho dôvodu, že zahraniční turisti míňajú v krajine podľa údajov platformy Statista až o 50 percent viac, ako tí domáci.

Rumunsko

Od polovice januára tohto roka majú voľný vstup do Rumunska všetci turisti, ktorí dostali druhú dávku vakcíny proti Covidu-19. Rumunsko sa ako destinácia stalo posledné roky veľmi vyhľadávaným hlavne vďaka snahe krajiny zlepšiť podmienky na plážach.

Turizmus tvorí 5,3 percenta HDP, pričom v minulosti bol vyšší – v roku 2008 to bolo 6,2 percenta.Záujem turistov o krajinu je značný a obľúbenou destináciou je aj pre Slovákov.

Ilustračná foto.
Zdroj: Shutterstock
Ilustračná foto.

Seychely

Keď sa presunieme do exotiky, Seychelské ostrovy sa stali už počas prvej a druhej vlny koronavírusu veľmi obľúbenou destináciou. Slovenské cestovné kancelárie hlásili enormný záujem o túto luxusnú destináciu.

Krajina je otvorená všetkým zaočkovaným, po novom už nemusia absolvovať karanténu. Niektoré cestovné kancelárie na Slovensku zaznamenali enormný záujem o dovolenky v exotike, špeciálne práve na Seychelách. Rast záujmu bol na úrovni až 300 percent.

Madeira

Súostrovie patriace Portugalsku ponúka turistom dovolenky bez nutnosti absolvovať povinnú karanténu. Musia však byť zaočkovaní. Perla Atlantiku, ako krajinu nazývajú, je otvorená taktiež tým turistom, ktorí za posledných 90 dní prekonali Covid-19 a majú o tom relevantný doklad. Všetky reštaurácie sú dokonca otvorené s povinnosťou zatvoriť o šiestej večer. Destinácia však stále patrí medzi tie drahšie.

Zochova chata.
Neprehliadnite

Nenad Smilajkov: Hotely a reštaurácie by som napriek nezmysleným opatreniam vlády neotváral

Ako budeme cestovať?

K spomínaním destináciám sa stále pridávajú ďalšie a už teraz je jasné, že s príchodom leta ich bude  veľké množstvo. Aj keď je letná sezóna stále neistá, už dnes počujeme prvé hlasy o tom, že leto budeme môcť stráviť pri mori. Hoci na Slovensku máme od januára najmenej hospitalizovaných, optimizmus je stále predčasný a situácia sa môže zhoršiť zo dňa na deň.

V niektorých krajinách zaznievajú slová o tretej vlne epidémie, tie sa však spájajú s britskou mutáciou, ktorá je na Slovensku vo veľkej miere rozšírená práve teraz. Cestovanie sa zmení. Naplno budeme využívať očkovacie preukazy a tí, ktorí vakcináciu odmietnu, budú prechádzať komplikovaným testovaním pri každej ceste.