Z protikorupčných sľubov nesplnila vláda počas prvej polovice svojho volebného obdobia ani tretinu. Tvrdí to Nadácia Zastavme korupciu, ktorá najväčší posun v boji s korupciou vidí vo vyšetrovaní káuz, ktoré vedie NAKA a Úrad špeciálnej prokuratúry. TASR o tom informovala Lucia Pazičová z Nadácie Zastavme korupciu.

Vyšetrovanie korupčných káuz

Najväčším plusom súčasnej vlády podľa nadácie je, že polícia začala vyšetrovať korupčné kauzy, ktoré sa týkajú prominentov. Zo systémových opatrení však neprijali vládni činitelia ani tretinu z toho, čo sľúbili, konštatuje nadácia pri príležitosti polčasu vládnutia OĽANO, SaS, Za ľudí a Sme rodina.

Presne pred dvoma rokmi vznikla vláda na čele s Igorom Matovičom (OĽANO), ktorého neskôr vystriedal Eduard Heger (OĽANO). ,,Zažila neľahké historické obdobie, keď najprv musela čeliť pandémii ochorenia covid-19 a teraz zase vojnovému konfliktu na Ukrajine, ekonomickým dôsledkom a utečeneckej kríze. Ani to však nemôže slúžiť ako ospravedlnenie, že vláda dosiaľ splnila len veľmi málo z protikorupčnej časti svojho programu," uviedla riaditeľka Nadácie Zuzana Petková. Pripomenula, že kľúčové reformy sa prijímajú v prvých dvoch rokoch vládnutia.

Boj sa výrazne spomalil

Nadácia pred dvoma rokmi vypracovala tabuľku 24 najdôležitejších protikorupčných sľubov vtedy nastupujúceho kabinetu. Z nich sa doteraz ministrom podarilo presadiť len sedem. Väčšina z nich navyše bola splnená v prvom roku vládnej koalície. V druhom roku sa tak protikorupčný boj vlády v legislatívnej oblasti výrazne spomalil.

,,Najviac oceňujeme prijatie zákona o zaistení majetku, reformu disciplinárnych konaní, sfunkčnenie Úradu na ochranu oznamovateľov, či zmeny v preverovaní majetkov sudcov," konštatoval analytik nadácie Martin Suchý.

Mnohé body zostali podľa nadácie nesplnené, ale koalícia sa o ne sporí. Ide konkrétne o súdnu mapu či úpravu paragrafu 363 Trestného poriadku. Sľub koalícia podľa nadácie nenapĺňa ani v prípade viacerých politických nominácií do verejných funkcií.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí) počas 51. schôdze Národnej rady SR 14. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Rezort spravodlivosti má pracovať na protikorupčných zákonoch, Remišová chce záruky