Náčelník ruského generálneho štábu Valerij Gerasimov dnes telefonicky hovoril o situácii na Ukrajine s americkým náprotivkom Markom Milleyom, informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany. Išlo tak o prvý rozhovor oboch generálov od ruskej invázie na Ukrajinu, uviedla agentúra Reuters. 

Vyhlásenie ministerstva

Podľa ruského ministerstva bol hovor uskutočnený z iniciatívy Spojených štátov a obaja generáli „zvážili otázky spoločného záujmu, a to vrátane situácie na Ukrajine,“ citovala ruská agentúra z vyhlásenia ministerstva.

„Vojenskí velitelia diskutovali o niekoľkých otázkach týkajúcich sa bezpečnosti. Súhlasili s tým, že ponechajú komunikačné kanály otvorené," uviedol Milleyho hovorca. „V súlade s doterajšou praxou budú konkrétne detaily ich rozhovoru utajené," dodal.

Podľa dostupných informácií Milley a Gerasimov spolu naposledy hovorili 11. februára, teda pred ruskou inváziou na Ukrajinu, ktorá sa začala pred 85 dňami. Ani vtedy podrobnosti ich rozhovoru nezverejnili. 

Agentúra Interfax pripomenula, že 13. mája, tiež na popud iniciatívy USA, ministri obrany Sergej Šojgu a Lloyd Austin spolu telefonicky komunikovali o situácii na Ukrajine.

Dodala, že koncom marca hovorca Pentagonu John Kirby povedal, že od 24. februára, keď ruské jednotky vtrhli na Ukrajinu, sa Američania nemôžu zavolať ani ruskému ministrovi, ani náčelníkovi generálneho štábu.

„Horúca linka"

USA a Rusko po ruskej invázii na Ukrajinu zriadili „horúcu linku", ktorá má zabrániť chybným odhadom a rozšíreniu konfliktu. Táto linka vedie na veliteľstvo v Stuttgarte a spadá pod generála letectva Toda Woltersa, veliteľa amerických síl v Európe, napísal Reuters.

Ďalšie dôležité správy

Violence And Poverty Plagues Oil Rich The Niger Delta
Neprehliadnite

Európa sa chcela zbaviť ruských okov. Teraz sa z hriechov Moskvy stávajú americké cnosti