Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok telefonoval v pondelok spolu s partnermi z krajín tzv. Bukureštskej deviatky s americkým ministrom zahraničných vecí Antony Blinkenom o situácii na Ukrajine. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Korčok ocenil iniciatívu USA

„Oceňujem, že Spojené štáty do svojich bilaterálnych rokovaní s Ruskou federáciou aktívne zapájajú aj ostatné členské krajiny NATO. Považujem za kľúčové, aby sme boli súčasťou týchto rokovaní, osobitne v rámci prebiehajúcich príprav na rokovanie NATO a Ruskej federácie, ktoré sa uskutoční už 12. januára v Bruseli," uviedol Korčok.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok počas tlačovej konferencie k sérii jeho bilaterálnych stretnutí v New Yorku, ktoré absolvoval v uplynulom týždni počas všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN a na ktorej sa sa tiež vyjadril k zásadným témam dnešnej medzinárodnej politiky, vrátane AUKUS a situácii v Afganistane 27. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

I. Korčok ostro kritizuje Lukašenka a vyjadruje plnú solidaritu s Poľskom

Rezonovala téma európskej bezpečnosti

Hlavnou témou rozhovoru ministrov boli prebiehajúce rokovania Spojených štátov amerických a Ruskej federácie o otázkach európskej bezpečnosti.

„Sme pripravení viesť s Ruskom otvorený dialóg. Zároveň budeme v týchto rozhovoroch vychádzať z princípov, ktoré tvoria základ našej slovenskej a európskej bezpečnosti," doplnil šéf slovenskej diplomacie.

JB 18 Mulino - Ruský prezident Vladimir Putin drží ďalekohľad počas sledovania spoločného rusko-bieloruského vojenského cvičenia na tréningovej základni Mulino, v ruskom regióne Nižnyj Novgorod 13. septembra 2021. Ruské ministerstvo obrany vo štvrtok informovalo o začatí spoločného rusko-bieloruského vojenského cvičenia, ktoré sa pod kódovým názvom Západ-2021 do 15. septembra koná na cvičiskách v Rusku a Bielorusku, ako aj v južnej časti Pobaltia. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin h
Neprehliadnite

Rusko varuje pred nebezpečenstvom ozbrojeného konfliktu s NATO. Alianciu obviňuje z provokácií

Budúcu stredu (12. januára) sa v Bruseli po dvoch rokoch opätovne uskutoční zasadnutie Rady NATO-Rusko a o deň neskôr sa rokovania uskutočnia aj na pôde OBSE vo Viedni.

Postoj slovenskej diplomacie

Slovenská diplomacia sa podľa MZVEZ SR bude zasadzovať o to, aby sa o bezpečnostných otázkach týkajúcich sa Európy diskutovalo za spoločným rokovacím stolom, a to formou dialógu, ktorý zohľadňuje záujmy a predstavy všetkých jeho účastníkov.

Rezort slovenskej diplomacie pripomenul, že neoddeliteľnou súčasťou takýchto rokovaní musí byť zachovanie práva krajín rozhodnúť sa o vlastnej zahraničnopolitickej a bezpečnostnej politike.

Na Kryme operujú neoznačení ruskí vojaci.
Neprehliadnite

Ukrajina tvrdí, že 200 kilometrov od hranice je rozmiestnených vyše stotisíc ruských vojakov