Spišský závod Embraco zvýši od januára mzdy svojim zamestnancom v priemere o 6 percent. Podľa generálneho riaditeľa Tomáša Kandru prevádzka vyrába tento rok rekordne najvyššie objemy, no zároveň čelí aj rekordným nákladom.

,,K zvýšeniu miezd pristupujeme napriek nepriaznivej situácii s neustále rastúcimi cenami vstupných materiálov, nákladmi na energie či prepravu tovarov," vysvetľuje riaditeľ.

Komplexný balík zvýšení

Mzdová politika na rok 2022 predstavuje podľa neho komplexný balík zvýšení. Súčasťou je plošné zvýšenie všetkým zamestnancom od januára o 23 eur a ďalšie zvýšenia formou mesačnej odmeny za lojalitu. Tá sa podľa počtu odpracovaných rokov v spoločnosti šplhá až do výšky 36 eur mesačne k základnej mzde.

Informatik
Neprehliadnite

Mzdy na Slovensku sú vyššie, ich reálny rast ale pribrzďuje inflácia

Ďalší rast mzdových taríf zamestnanci pocítia od júla 2022. „V platnosti ostáva aj ročný bonus vo výške 760 eur pre všetkých zamestnancov, mesačná variabilná zložka mzdy až do výšky ôsmich percent podľa výsledkov a ďalšie benefity,“ upozornil Kandra.

Možnosť napredovať

Jednou z hlavných zmien v rámci novej mzdovej politiky spoločnosti je program kariéry operátora. Vďaka zvyšovaniu svojej kvalifikácie budú mať operátori výroby možnosť napredovať a zlepšovať si tak aj mzdové ohodnotenie na základe svojich znalostí a zručností.

V prevádzke vyrábajúcej prevažne kompresory pre domáce a komerčné chladenie pracuje momentálne približne 2 200 zamestnancov. Spoločnosť, ktorá je už dva roky súčasťou japonskej korporácie Nidec, v súčasnosti aj naďalej prijíma ďalších.

WA 31 archív Berlín - Na archívnej snímke zo 14. apríla 2021 ceny červenej a zelenej papriky v supermarkete v Berlíne.  Veľkoobchodné ceny v Nemecku v auguste 2021 opäť vzrástli, a najprudšie od roku 1974. Prispeli k tomu nízky porovnávací základ z minulého roka aj strmé zvýšenie cien mnohých surovín a komponentov. Analytici pozorne sledujú veľkoobchodné ceny v Nemecku, ktoré je najväčšou ekonomikou eurozóny, pretože im naznačujú, ktorým smerom sa bude vyvíjať inflácia v tejto krajine aj v celom
Neprehliadnite

Zvýšenie platu o infláciu? Bude treba pridať aspoň päť percent, nie v každom odvetví to zvládnu