Európska únia (EÚ) a USA sa snažia pre rozpútanie vojny na Ukrajine uvaliť na Rusko ďalšie, čoraz ostrejšie sankcie. No viac škodia sami sebe. Ruská ekonomika je pevná, vydrží toho veľa, rubeľ posilňuje, export energií stále prináša Kremľu obrovské peniaze, namiesto Európy si Rusi ľahko dokážu nájsť nové odberateľské trhy. Západné sankcie sa tak míňajú účinku a Rusko pre ne vojnu určite neskončí.

V poslednom čase sa mieša mnoho mýtov a faktov o tom, či a akým spôsobom sú opatrenia západných krajín v snahe skomplikovať Vladimirovi Putinovi vojenské ťaženie proti Ukrajine účinné. Do istej miery je za tým ruská propaganda, ktorej ide o spochybnenie a zosmiešnenie krokov Západu.

Ako rozlíšiť, kde je pravda a čo je len mýtus? Tím piatich ekonómov z prestížnej americkej Yaleovej univerzity spracoval viac než stostranovú štúdiu, v ktorej odborníci tvrdia, že sankcie skutočne pôsobia. „Ruskú ekonomiku ochromujú katastrofálnym spôsobom,“ konštatujú autori. Svoje závery publikovali aj na foreignpolicy.com. Ohľadom fungovania sankcií existuje podľa nich celkovo deväť hlavných mýtov, ktoré ekonómovia vyvrátili.

Čo sa teda nekontrolovateľne šíri na verejnosti a aké sú tvrdenia amerických expertov, aby dokázali opak? Svoju štúdiu označili za „jednu z prvých komplexných ekonomických analýz“ o tom, ako sa ruskej ekonomike darí päť mesiacov po invázii na Ukrajinu.

Sankcie vplývajú viac na Európanov než Rusov. Určite?

Traduje sa tvrdenie, že sankcie vplývajú viac na občanov štátov EÚ a celkovo západné krajiny než na Rusov. Inflácia panuje všade vo svete, nielen v Európe, ale aj v Rusku a preto ľudia míňajú menej. Kremeľ tvrdí, že u nich sa také niečo nedeje, ľudia si napriek vojnovým časom žijú dobre, všetko si dokážu vyrobiť sami... No je to naopak.

Autá v Rusku zdraželi zhruba o 40 percent, ceny v hoteloch a reštauráciách o viac než polovicu, elektronika asi o štvrtinu. Množstvo tovaru si Rusi jednoducho nekúpia, lebo ho nemajú. Firmy a reťazce sa z krajiny na protest odsťahovali. Za všetko hovorí predaj zahraničných automobilov, ktorý sa prepadol zhruba o 95 percent.

Výdavky na vojnu Rusko zvláda, berie však z rezerv

Podľa niektorých analytikov Kremeľ nemá problém s peniazmi. „V. Putin má problémy s riadením vojny. No nemyslím si, že prehráva v ekonomickej vojne,“ tvrdí aj šéf analytického serveru Eurointelligence Wolfgang Münchau.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa