Najrozsiahlejší a najkomplikovanejší tender v histórii Slovenska. A určite jeden z najdrahších. Tak vidí súťaž na elektronický výber mýta minister dopravy Ľubomír Vážny.

Tender sprevádzalo množstvo nejasností. Zo štyroch záujemcov nakoniec výberová komisia hodnotila iba jedného, ktorý má po tomto týždni v rukách podpísanú zmluvu. Troch vylúčili.

Zvíťazilo konzorcium, v ktorom sa zúčastnila francúzska spoločnosť Sanef cez spoločnosť SanToll a bratislavská firma Ibertax. Jej pozadie zatiaľ nie je známe. Práve Ibertax má byť spoločnosťou, ktorá projekt finančne podporí. Dvojica si za projekt zapýtala najvyššiu cenu, 716 miliónov eur. O 186 mil. € viac ako bola najnižšia ponuka.

Firmy, ktoré neuspeli, podali dvanásť námietok na Úrad pre verejné obstarávanie. Nepochodili. Ich ďalšiemu sťažovaniu mala zabrániť účelová novela zákona o verejnom obstarávaní. Ďalšie protesty troch konzorcií bude posudzovať súd.

Mýto: Zmluva s najdrahším

Riaditeľovi Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Igorovi Chomovi ani Ľ. Vážnemu sa nepodarilo uspokojivo objasniť, prečo tri konzorciá vylúčili. Tvrdia, že nemali povolenie, aby o ponukách konkurentov informovali. NDS záujemcom o zákazku poslala v piatok minulý týždeň list so žiadosťou o povolenie odtajniť ponuky. Do utorka rána dostala súhlas iba od konzorcia Slovakpass. S výhradou, že informovať môžu, ak dajú povolenia aj ostatné konzorciá.

Konzorcium SanToll-Ibertax bude musieť zabezpečiť elektronický výber mýta na diaľniciach a cestách prvej triedy do začiatku januára budúceho roka. Aká bude sankcia za to, keď to nestihne, minister dopravy nevedel. Podľa neho najväčším potrestaním firmy bude to, že do dokončenia nebude môcť inkasovať podiel z mýtneho.

Konzorcium by do stavby systému malo do začiatku budúceho roka investovať asi 267 mil. eur. NDS bude systém z výnosov mýtneho štyri roky splácať, ďalších jedenásť rokov bude dostávať investor platby za prevádzkovanie a obnovu.

Sumy, ktoré za prejazd spoplatnenými cestami bude vyberať, zatiaľ NDS nezverejnila. Ani mapu, ktorých ciest sa popri diaľniciach bude mýto týkať.

Foto - SITA/Nina Bednáriková