Múzeum Louvre vo francúzskom Paríži bolo v pondelok pre verejnosť zatvorené, pretože jeho zamestnanci sa zapojili do protestov proti nepopulárnej reforme francúzskeho dôchodkového systému.

Demonštranti odborového zväzu, ktorí nesúhlasia so zmenou dôchodkového veku, zablokovali vchod do Louvru, čo prinútilo vedenie oznámiť, že múzeum bude dočasne zatvorené.

Malá skupina demonštrantov tiež žiadala zrušenie nového zákona, ktorý zvyšuje dôchodkový vek zo 62 na 64 rokov, pred známou presklenou pyramídou Louvru. Práve tu pritom francúzsky prezident Emmanuel Macron oslavoval v roku 2017 svoje víťazstvo vo voľbách.

Kultúrna vetva francúzskeho odborového zväzu CGT tiež na sociálnej sieti Twitter zverejnila obrázok Mony Lízy so zvráskavenou tvárou a slovami: „Nie 64!".

Medzi demonštrantmi pred budovou Louvra boli aj zamestnanci múzea. Jeden zo sprievodcov múzea sklamaných turistov požiadal o pochopenie.

K protestu zamestnancov Louvru prišlo deň pred utorkovým veľkým plánovaným protestom proti novému dôchodkového zákonu, ktorý sa bude konať v deň, keď Macron rokuje s francúzskou premiérkou Élisabeth Borneová o ďalších krokoch. Louvre je však v utorok vždy zatvorený, a preto jeho zamestnanci protestovali o deň skôr.

Ďalšie dôležité správy

WA 8 Paríž - Preplnené odpadkové koše počas štrajku smetiarov, ktoré sa nachádzajú na ulici v Paríži v pondelok 13. marca 2023.  Francúzsky Senát, horná komora parlamentu, schválil v sobotu neskoro večer spornú reformu dôchodkového systému. Francúzsky Senát už v noci na štvrtok schválil zvýšenie dôchodkového veku zo 62 na 64 rokov v rámci plánovej reformy dôchodkového systému. Komisia teraz vypracuje konečný návrh reformy, ktorý potom predloží obom komorám parlamentu na záverečné hlasovanie. Pre
Neprehliadnite

Po trojtýždňovom štrajku začali parížski smetiari odvážať odpad