Ropa zlacňuje. Obavy z novej mutácie koronavírusu prebili optimizmus z včerajšieho dosiahnutia dohody o pobrexitových vzťahoch medzi Britániou a Európskou úniou. Severomorská ropa Brent okolo 18:15 SEČ vykazovala pokles o 0,3 percenta na 51,06 dolára za barel.

Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) v rovnakom čase strácala tiež približne 0,3 percenta a klesla na 47,99 dolára za barel. Obchodov bolo posledný deň pred Vianocami málo. 

Uzavretím obchodnej dohody o vzťahoch s EÚ po 1. januári sa Británia vyhne chaotickému opusteniu jedného z najväčších obchodných blokov na svete. To bola vec, pred ktorou mnohí investori varovali, pretože by vyvolala ďalšiu volatilitu na finančných trhoch.

Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling počas tlačovej konferencie na tému Návrat do škôl 17. decembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Maturitám sa opäť menia pravidlá. Aritmetický priemer už rozhodovať nebude

Optimizmus v uzadí

„Hoci je dohoda pre ropu priaznivým faktorom, dominantnou hnacou silou na ropnom trhu zostávajú dopady covidu,“ povedal analytik Andrew Lipowa zo spoločnosti Lipowa Oil Associates v Houstone. Ako všetci ostatní, aj ropný trh podľa neho čaká na širšiu distribúciu vakcín, aby sa ľudia vrátili na cesty a do lietadiel.

Vakcína by podľa expertov banky JP Morgan zaznamenala pre trh s ropou zásadnú zmenu. Upozornili však, že ropa je spotové aktívum, takže než začne jej cena rásť v horizonte jedného až dvoch rokov, musia sa odstrániť aktuálne nerovnováhy dopytu a ponuky.

Podľa poradenskej firmy Rystad Energy lockdowny v Európe môžu do konca roka spôsobiť pokles dopytu o ďalší 1 milión barelov denne. Rýchly vývoj viacerých vakcín ,,nezníži riziko, že viaceré štáty v USA sa budú musieť vrátiť k nejakej forme lockdownu počas jesene a zimy", dodal šéf Rystad Energy pre ropné trhy Bjornar Tonhaugen.