Vyplýva to z novej zmluvy E. Muska, ktorú ešte musia schváliť akcionári. Ak splní všetky požiadavky, dosiahne celková hodnota jeho odmien 78 miliárd dolárov.

Hodnota súčasného pätinového podielu Elona Muska v Tesle sa navyše vyšplhá na 130 miliárd dolárov, upozornila agentúra Reuters.

Ciele sú rozdelené do 12 etáp v období desiatich rokov. Pri splnení každej z nich získa E. Musk nárok na takmer 1,7 milióna akcií, čo zodpovedá zhruba jednému percentu súčasného počtu akcií podniku.

Prvú etapu predstavuje zvýšenie trhovej hodnoty automobilky na 100 miliárd dolárov zo súčasných 60 miliárd dolárov v súčasnosti. Každá ďalšia etapa predpokladá zvýšenie trhovej hodnoty o ďalších 50 miliárd dolárov.

Pri splnení všetkých etáp by sa tak trhová hodnota Tesly mala vyšplhať až na 650 miliárd dolárov. To predstavuje zhruba desaťnásobok súčasnej trhovej hodnoty najväčšej americkej automobilky General Motors.

Aby E. Musk získal nárok na odmenu v akciách, musí Tesla okrem nárastu trhovej hodnoty splniť ciele spojené s tržbami a ziskom podniku.

Nová zmluva tiež požaduje, aby E. Musk zostal vo funkcii generálneho riaditeľ automobilky Tesla, alebo pôsobil ako výkonný predseda správnej rady a produktový riaditeľ.