Generálny riaditeľ výrobcu elektromobilov Tesla Inc. Elon Musk predal ďalšie akcie vo firme, celkom za štyri miliardy dolárov. Vyplýva to z vyhlásenia pre americkú Komisiu pre burzy a cenné papiere. Musk v pondelok oznámil kúpu sociálnej siete Twitter za 44 miliárd dolárov a predaj by mu mohol pomôcť financovať akvizíciu, uviedla agentúra Reuters.

Ďalší predaj nie je v pláne

Podľa vyhlásenia Musk predal v utorok a v stredu 4,4 milióna akcií, čo zodpovedá podielu vo firme 2,6 percenta. Na twitteri potom oznámil, že žiadne ďalšie predaje akcií Tesly neplánuje.

Predaj sa uskutočnil po tom, čo Musk uzavrel dohodu o kúpe Twitteru, v ktorej sa zaviazal poskytnúť vlastný kapitál 21 miliárd dolárov. Musk je podľa najnovšieho rebríčka časopisu Forbes najbohatším človekom na svete, hodnota jeho majetku sa odhaduje na 268 miliárd dolárov. Okrem Tesly vlastní podiel 43,61 percenta v spoločnosti SpaceX, ktorej hodnota sa odhaduje na 100 miliárd dolárov.

Informovaný zdroj agentúre Reuters povedal, že Musk hľadá partnerov, ktorí by znížili jeho kapitálový vklad od transakcie. Podľa zdroja nie je zďaleka isté, či sa takýto partner objaví.

Obavy z financovania

Musk vlani v novembri a decembri predal akcie Tesly za celkom 16,4 miliardy dolárov. Pred predajom nechal používateľov sociálnej siete Twitter hlasovať o tom, či má predať desať percent svojich akcií Tesly, aby zaplatil vyššie dane, a sľúbil, že sa výsledku hlasovania podriadi. Terajší predaj je prvým od tej doby.

Niektorí obchodníci vyjadrili tento týždeň obavy, že Musk možno nemá dostatok peňazí na financovanie kúpy Twitteru a mohol by od transakcie odstúpiť. Investori sa tiež obávajú, že Musk bude musieť predať akcie Tesly, aby mohol financovať svoj kapitálový príspevok k ponuke na prevzatie. Akcie Tesly od 4. apríla, kedy Musk oznámil, že vlastní v Twitteri podiel deväť percent, oslabili o takmer 20 percent.

Ďalšie dôležité správy

KK41 New York - Na archívnej snímke z 8. februára 2018 logo Twitteru na newyorskej burze. Tržby Twitteru v poslednom kvartáli 2019 prvýkrát prekonali hranicu 1 miliardy USD (907,2 milióna eur). Zisk však sklamal očakávania trhu. FOTO TASR/AP
FILE - In this Feb. 8, 2018, file photo, the logo for Twitter is displayed above a trading post on the floor of the New York Stock Exchange. Twitter reports earnings Thursday, Oct. 25. Twitter reported Thursday, Feb. 6, 2020 that its fourth-quarter net earni
Neprehliadnite

Mohol Musk pri kúpe Twitteru porušiť zákon? Transakciu vyšetruje Federálna obchodná komisia