Mulčovacia kosačka sa od bežnej odlišuje tým, že pokosenú trávu nezbiera, ale rotovaním v jej vnútri ju naseká na drobné kúsky, ktoré následne vyhodí na pokosený trávnik. Tým sa pôda prirodzene hnojí a zabraňuje sa jej vysušovaniu, vy zároveň nemusíte investovať do nákupu hnojiva. Ďalším benefitom je, že šetríte čas spojený s vysypávaním zberného koša kosačky či likvidáciou nakosenej trávy. Mulčovanie je obľúbeným trendom kosenia v krajinách ako USA, Nemecko či Francúzsko, kedy je uprednostňované práve vzhľadom na vyššie náklady spojené s likvidáciou pokosenej trávy či z ekologického hľadiska. 

Pri mulčovaní je potrebné dodržiavať isté zásady, aby sme dosiahli očakávané výsledky. Odporúča sa kosiť suchý trávnik, teda nie po daždi alebo tesne po padaní rannej rosy. Vlhká tráva by sa zliepala a jej rozsekávanie by bolo náročnejšie. Taktiež sa odporúča kosiť asi tretinu výšky trávnika, ideálne pri jeho výške zhruba 5-6 centimetrov (v tomto prípade skosíme približne 2 centimetre). Kosenie veľmi vysokej trávy by mohlo vyprodukovať príliš veľa mulču, ktorý by trávniku naopak mohol uškodiť – napríklad vznikom plesne. Ak je teda náš trávnik priveľmi vysoký, najprv ho pokosíme na vhodnú dĺžku a pokosenej trávy sa zbavíme. Mulčovanie je vhodnou technikou úpravy vášho trávnika, ak nemá žiadne choroby – inak by sa mohlo stať, že by sa rozšírili i na časti, kde doteraz neboli. Frekvencia kosenia závisí od konkrétneho ročného obdobia, zvyčajne však stačí jedno kosenie týždenne, v období najsilnejšieho rastu trávy môžete kosiť i dvakrát.

Konfigurácia pre mulčovanie – rezanie a opätovné rezanie odrezkov do kvalitného mulču, ktorý sa recykluje späť do trávnika ako hnojivo.
Zdroj: Kocht s.r.o.
Konfigurácia pre mulčovanie – rezanie a opätovné rezanie odrezkov do kvalitného mulču, ktorý sa recykluje späť do trávnika ako hnojivo.

Kosenie však nemusí byť namáhavé, dokonca vám môže ísť od ruky šikovnejšie, ako si myslíte. Spoločnosť Kocht, s.r.o. na Slovensko priniesla výhradnú spoluprácu so značkou Ferris a ako jediný oficiálny dodávateľ slovenský trh zásobuje týmito špičkovými komerčnými kosačkami.  Spoločnosť Ferris pochádza z Ameriky a píše svoju históriu už od roku 1909, kedy sa pôvodne volala Uebler Milking Machine Company. Za vyše storočie sa z nej stala celosvetovo uznávaná značka. V roku 1998 predstavila revolučný systém nezávislého systému odpruženia pre kosačky, ktorý neustále vyvíja a zlepšuje. Nie je žiadnym tajomstvom, že práve U.S.A. je krajinou, ktorá začala masívne využívať kosačky so sedením a nulovým polomerom otáčania. Od roku 2004 patrí Ferris pod krídla americkej skupiny Briggs & Stratton Power Products Group, ktorej stroje ponúkajú len tú najvyššiu kvalitu, zaručenú spoľahlivosť a dlhú životnosť.

Kosačka Ferris ISX 3300 s nulovým otáčaním
Zdroj: Kocht s.r.o.
Kosačka Ferris ISX 3300 s nulovým otáčaním

V čom spočíva najväčšia výhoda tejto značky v porovnaní s konkurenciou? Je to najmä ponuka kosačiek Ferris s nulovým otáčaním (tzv. „zero-turn“) a špeciálnym žacím ústrojenstvom TRIPLE, ktoré v sebe zahŕňa riešenie „všetko v jednom“ – kde je mulčovanie jedným zo spôsobov úpravy žacieho ústrojenstva popri bočnému vyhadzovaniu a zadnému vyhadzovaniu trávy. Samotné mulčovanie je možné uskutočniť na 100% alebo ako kombináciu 50% vyhadzovania dozadu a 50% mulčovania, čo je najpopulárnejší komerčný spôsob kosenia. Táto séria strojov zaručuje ich používateľom jedinečnú univerzálnosť̌, keďže sa dokáže prispôsobiť akýmkoľvek okolnostiam. Ďalším veľkým benefitom je technológia odpruženia podvozku – patentovaný systém, ktorý znižuje vibrácie pri kosení a tým zaručuje vyššiu výkonnosť stroja pri nižšej únave obsluhy. Masívny rám a celkové vypracovanie zároveň predurčujú dlhoročné profesionálne používanie kosačiek, ktoré sa popasujú i s najnáročnejšími podmienkami kosenia.

Všetky tieto prednosti idú ruka v ruke so sloganom značky Ferris  „Work Hard. Feel Good“: Podávajte maximálny výkon každý deň, pretože i zajtra sa budete cítiť dobre. S kosačkami Ferris sa už nemusíte rozhodovať, či je pre vás dôležitejšie dokončiť prácu čo najrýchlejšie alebo po nej nebyť úplne zničený. Práve tieto atribúty stoja za rozhodnutím firmy Kocht, s.r.o. priniesť komerčné kosačky Ferris na slovenský trh. Spoločnosť Kocht, s.r.o. sa od svojho vzniku zaväzuje zákazníkom prinášať stroje prvotriednej kvality, a preto dlhšiu dobu hľadala výrobcu profesionálnych kosačiek, ktoré by doplnili jej ponuku traktorov Branson, ktoré taktiež na Slovensko dodáva ako výhradný dovozca.

Malotraktor Branson 1905 H
Zdroj: Kocht s.r.o.
Malotraktor Branson 1905 H

Traktory Branson taktiež umožňujú veľmi komfortné kosenie popri množstve ďalších možností využitia, avšak zákazníci, ktorí mali záujem len o kosenie väčších plôch, nenachádzali v ponuke úzko plnohodnotné kosačky s nulovým polomerom otáčania. Nájsť etablovaného výrobcu profesionálnych kosačiek nebolo jednoduché, avšak kosačky Ferris zaručene uspokoja meniace sa nároky zákazníkov - či už profesionálnych záhradníkov alebo náročných majiteľov domu s rozsiahlym pozemkom. Práve spokojnosť zákazníka je na prvom mieste, všetky stroje z ponuky firmy Kocht, s.r.o. si môžete vyskúšať u vás doma zadarmo.

Mulčovaniu a koseniu zdar!