Pre výmaz z obchodného registra eviduje Ministerstvo spravodlivosti približne 150 relevantných podaní, z toho 17 sa týka lekárov alebo lekárskych zariadení. TASR to uviedol Peter Bubla z tlačového oddelenia MS SR.

„Ku dňu 23. novembra 2021 bolo z Obchodného registra SR vymazaných 12 170 zapísaných osôb, ktoré ani po niekoľkých dodatočných možnostiach nesplnili povinnosť premeny základného imania na menu euro," spresnil. Zástupcovia subjektov, ktoré sa domnievajú, že nemali byť z registra vymazané, mohli do 3. decembra kontaktovať ministerstvo.

Rezort zváži potrebu osobitného postupu

„Medzi vymazanými firmami, ktoré reagovali na našu výzvu, je zároveň niekoľko desiatok spoločností (cca 30) s inými problémami, ktoré sú podľa zákona dôvodom pre ich zrušenie," priblížil Bubla. Ide napríklad o neplnenie povinnosti uložiť účtovné závierky.

Ošetrenie zubov pod narkózou, pediostomatológia, hendikepované deti.
Neprehliadnite

Viaceré ambulancie vymazali z obchodného registra pre administratívne chyby

„Napriek značne nízkemu počtu spoločností, ktoré zareagovali, že v dôsledku nedodržania povinností boli vymazané z obchodného registra, analyzujeme naďalej závažnosť následkov z toho pre nich plynúcich," povedal s tým, že aj na základe doplňujúcich informácií od týchto spoločností rezort zváži, či bude potrebné zvoliť osobitný postup.

Lekári na problém upozorňovali

Slovenská lekárska komora minulý týždeň upozornila, že v dôsledku vymazania z obchodného registra nemôžu dotknuté ambulancie poskytovať zdravotnú starostlivosť svojim pacientom. Situáciu kritizovalo aj mimoparlamentné KDH, ktoré vyzvalo ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú vyvodiť adekvátnu zodpovednosť.

Slovenská lekárska komora podáva podnet na inšpekciu pre policajné kontroly ambulancií
Neprehliadnite

Slovenská lekárska komora chce zastaviť rúcanie sa zdravotníctva, má plán reformy

Proces tzv. čistenia obchodného registra začal v nadväznosti na zmeny, ktoré priniesla novela Obchodného zákonníka účinná od 1. októbra 2020. Vymazávané majú byť neaktívne subjekty vrátane tých, ktoré si dlhodobo neplnia povinnosti.

peniaze
Neprehliadnite

Byrokracie pribudlo. Vláda o boji s ňou viac hovorí, ako koná