Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR vyplatilo žiadateľom k 31. augustu tohto roka viac než 2,06 miliardy eur. Úrady práce uzavreli so žiadateľmi viac ako 201 000 dohôd o poskytovaní pomoci. Ministerstvo cez pomocnú schému podporilo viac ako tretinu pracovných miest, pričom najväčší podiel pomoci čerpali podniky s maximálne deviatimi zamestnancami, teda mikropodniky. Informovala o tom v piatok hovorkyňa ministra práce Eva Rovenská.

Pokračujúci trend

V komentári o čerpaní prostriedkov z pomocnej schémy Prvá pomoc poskytol Inštitútu sociálnej politiky (ISP) aktualizovaný pohľad na júnové čerpanie a čiastkové čísla za júl.

nakupovanie
Neprehliadnite

Inflácia v auguste prudko zrýchlila na 3,8 percenta. Ide o takmer deväťročné maximum

„Sledované údaje potvrdzujú pokračujúci trend v medzimesačnom znižovaní absolútnej výšky čerpania, čo súvisí s vývojom epidemiologickej situácie a znižujúcim sa množstvom podaných žiadostí o poskytnutie finančného príspevku,“ skonštatovala hovorkyňa.

Pripomenula, že v letných mesiacoch ministerstvo vyplácalo pôvodnú schému Prvej pomoci z čias prvej vlny pandémie nového koronavírusu okrem opatrenia 3B, čo súviselo s naviazaním poskytovania finančnej pomoci na COVID automat.

Priemerná podpora 550 eur

Rovenská špecifikovala, že výška priemernej podpory na jedno pracovné miesto za jún sa pohybovala blízko hranice 550 eur.

„Značné rozdiely pozorujeme z pohľadu veľkosti žiadateľa. U mikropodnikov sa v posledných mesiacoch vyplácaná pomoc na jedného zamestnanca dlhodobo udržuje na úrovni okolo 660 eur,“ ilustrovala hovorkyňa a dodala, že pri malých a stredných podnikoch eviduje rezort práce určitý pokles priemerného mesačného príspevku, a to pod 493 eur za mesiac jún.

KK11 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová hovorí počas tlačovej konferencie v sídle Európskej únie v Bruseli 14. júla 2021. Európska komisia (EK) v stredu predložila ambiciózny legislatívny balík s označením
Neprehliadnite

Záchranné koleso malým a stredným firmám, EÚ schválila nový finančný nástroj

U veľkých podnikov pozoruje výraznejšie medzimesačné výkyvy vo výške priemernej pomoci. „Za mesiac jún pripadalo na jedného zamestnanca veľkého podniku o takmer 100 eur menej ako v predošlom mesiaci, teda okolo 355 eur na jednu podporenú osobu,“ vyčíslila hovorkyňa.

Najväčšia pomoc priemyslu

Zo sektorového pohľadu dochádza podľa jej slov len k veľmi malým posunom. Naďalej najväčšiu pomoc čerpajú podniky pôsobiace v priemyselnej výrobe, ktorých podiel na pomoci za mesiac jún bol na úrovni takmer 28 percent. Nasledujú subjekty pôsobiace v stavebníctve s podielom nad 15 percent a veľkoobchode a maloobchode s takmer 14-percentným podielom.

Spracovanie kovov
Neprehliadnite

Priemysel v júli medziročne stúpol takmer o osem percent, potiahla ho výroba kovov

„V letných mesiacoch sme pozorovali znižovanie čerpania u žiadateľov z odvetvia ubytovacích a stravovacích služieb, ktorých podiel klesol z aprílových 12,3 percent na júnových 8,7 percent, čo súvisí najmä so sezónnym charakterom tohto odvetvia,“ uzavrela Rovenská.