Vďaka prechodu na schému „Prvá pomoc plus" rastie priemerná výška tejto pomoci. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva Monika Hnilicová. Takisto pripomenula, že za december je umožnené mikro a malým podnikom čerpať finančnú pomoc aj cez opatrenie 3B, čo môžu využiť firmy s 40 a viacpercentným poklesom tržieb.

Skokovitý rast

Rezort vyzdvihol, že dáta za november 2021 ukazujú skokovitý nárast v priemernej výške pomoci. Zvýšila sa na 527 eur, kým v októbri sa hýbala okolo 355 eur. Pohľad na jednotlivé kategórie podnikov však odhaľuje rozdiely.

Kým za október v priemere pripadalo na zamestnanca mikropodniku zhruba 423 eur, tak v novembri je to predbežne viac ako 613 eur. U malých podnikov prišlo k navýšeniu zo 411 eur na 486 eur a u stredných podnikov za november pripadá na zamestnanca predbežne takmer 349 eur oproti októbrovým 292 eurám.

„Situácia u veľkých podnikov je zatiaľ odlišná, podpora sa upravila z októbrových 272 eur na zhruba 157 eur za november," skonštatovala hovorkyňa.

Dominujú mikropodniky

Dodala, že naďalej sa najväčšia časť pomoci vypláca prostredníctvom opatrení 2 a 3A, a to viac ako 95 percent za október. Dominancia mikropodnikov na vyplatenej prvej pomoci pokračuje, keď za október čerpali zhruba 54 percent. Podľa predbežných údajov sa za november váha mikropodnikov ešte zvýši.

Viac ako 60 percent alokovanej pomoci za október smerovalo do priemyslu, veľkoobchodu a maloobchodu a stavebníctva. Čerstvé údaje za november tiež signalizujú nárast čerpania u firiem z odvetvia stravovania a ubytovania.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas rozhovoru pre TASR v Bratislave 26. decembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Dôchodca môže mať penziu vyššiu až o 87 eur. M. Krajniak načrtol dopady zrušeného II. piliera