Sociálny podnik si kúpi od obce či župy dom za jedno euro a následne ho predá za trhovú hodnotu. Ministerstvo financií pod vedením Petra Kažimíra sa obáva, že sa to môže stať v prípade, že zákon parlament schváli v predloženej podobe.

Nebolo by to nič zvláštne, podobné sa deje aj v súčasnosti. Napríklad resocializačné centrum Čistý deň má právo kúpiť od trnavskej župy dom za tri centy, v súčasnosti si ho vypožičiava, pričom hodnota výpožičky je nula eur. Jedinou podmienkou je, že až do predaja má nehnuteľnosť využívať za účelom zabezpečenia komplexnej starostlivosti o osoby závislé od psychoaktívnych látok.

„Zákon by nemal umožňovať prevody nehnuteľného majetku štátu, obce alebo VÚC, ktoré sociálny podnik získa nesúťažnou formou a za netrhovú cenu,“ upozorňujú úradníci z ministerstva financií.

Ak by sa tak stalo, mal by byť prevod vlastníctva neplatný. Aspoň tak to žiadali úradníci na ministerstve financií. Neuspeli. Ministerstvo práce pod vedením Jána Richtera ich požiadavku neakceptovalo.

Sociálny podnik tak nebude môcť predať či darovať iba ten majetok, ktorý získal z dotácie alebo z nenávratnej časti podmienečne vratného finančného príspevku.

Neobávajú sa ani možného konfliktu s Bruselom

Ľuďom na ministerstve financií sa tiež nepáči rozsiahla a zdvojená podpora štátu. Zákon totiž umožňuje priamu podporu prostredníctvom dotácií a iných návratných, ale aj nenávratných výpomocí zo štátneho rozpočtu, a zároveň si budú sociálne podniky môcť uplatňovať aj daňové odpočty. Upozorňujú tiež, že „navrhované daňové opatrenia sú veľmi nejasne a nezrozumiteľne formulované a v priamom rozpore so súčasným znením zákona o dani z príjmov“.

Pričom pri navrhovaných úľavách upozorňuje aj na to, že „zavádzanie výnimiek v zdanení vo všeobecnosti komplikuje a deformuje daňový systém“ a vedie k optimalizáciám. Návrh pritom nie je v súlade s európskou smernicou o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty, s pravidlami štátnej pomoci či s judikatúrou Súdneho dvora EÚ.

No a v neposlednom rade sa zákon môže minúť účinku, kvôli 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa