František prezradil blížiacu sa audienciu počas stretnutia s deťmi, ktoré sa konalo na jednom z hlavných vatikánskych nádvorí, informuje agentúra Reuters

Ukrajinský chlapec menom Sachar sa ho opýtal: „Môžete prísť na Ukrajinu, aby ste zachránili všetky deti, ktoré tam teraz trpia?"

Päťdesiatosemročný František, ktorý pre bolesti kolena používa invalidný vozík, odpovedal, že často myslí na ukrajinské deti a chcel by túto krajinu navštíviť, ale musí si vybrať správny čas.

„Nie je ľahké prijať rozhodnutie, ktoré by mohlo zvyšku sveta viac uškodiť ako pomôcť. Musím si vybrať správnu chvíľu, aby som to urobil," povedal podľa vatikánskeho prepisu udalosti. Bližšie informácie neuviedol.

„Budúci týždeň prijmem predstaviteľov ukrajinskej vlády, ktorí sem prídu, aby sme sa porozprávali aj mojej prípadnej návšteve na Ukrajine. Uvidíme," povedal František. Ďalšie podrobnosti neuviedol.

František niekoľkokrát nepriamo kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina za inváziu, ale bez toho, aby ho menoval. Použil tiež výrazy ako „neoprávnená agresia" a „invázia" a vyjadril ľútosť nad zverstvami voči civilistom.

Františka pozvali na návštevu Ukrajiny prezident Volodymyr Zelenskyj, kyjevský primátor Vitalij Kličko, vyšší arcibiskup ukrajinskej katolíckej cirkvi byzantského obradu Svjatoslav Ševčuk a ukrajinský veľvyslanec vo Vatikáne Andrij Juraš.

Ďalšie dôležité správy

JB 17 Vatikán - Pápež František prichádza na generálnu audienciu na Námestí svätého Petra vo Vatikáne 20. apríla 2022 po viac ako dvojročnej prestávke zapríčinenej koronavírusovou pandémiou. FOTO TASR/AP


Pope Francis arrives for his weekly general audience in St. Peter's Square, at the Vatican, Wednesday, April 20, 2022. (AP Photo/Alessandra Tarantino)
Neprehliadnite

Ruskú inváziu na Ukrajinu možno spôsobilo NATO, prekvapuje pápež František