Slovenskí motoristi by sa mali pripraviť na ďalšie zdražovanie pohonných látok. „Na našich čerpacích staniciach možno očakávať na prelome mesiacov pokračovanie veľmi limitovaného posunu cien palív nahor, pod čo sa podpíše aj oslabenie sa eura voči doláru,“ povedal analytik J&T Banky Stanislav Pánis.

Očakávaný rast cien

Ako dodal hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš, dôvodom rastu cien pohonných látok je najmä vývoj základnej komodity. Cena severomorskej ropy Brent ako aj americkej WTI išla hore. „Ceny palív na maloobchodných čerpacích staniciach by preto mohli stagnovať alebo ešte mierne rásť,“ doplnil Gábriš.

Ceny pohonných hmôt v uplynulom týždni vzrástli. Najpredávanejší 95-oktánový benzín zdražel o 2,6 percenta, respektíve o štyri centy na priemernú úroveň 1,565 eura za liter. Nafta je drahšia o 0,71 percenta, jej cena sa medzitýždenne zvýšila o jeden cent na 1,423 eura za liter. Cena 98-oktánového benzínu sa zvýšila o 0,038 eura (2,21 percenta) na 1,756 eura za liter.

„V porovnaní so stavom spred mesiaca sú ceny benzínov a nafty stále asi o jedno až tri percentá nižšie. V porovnaní s úrovňou cien na začiatku roka je nižšia už iba nafta, a to o zhruba 12 percent. Benzíny sú už drahšie ako na začiatku roka,“ dodal Gábriš.

Cenami hýbe aj OPEC+

Ceny ropy sa v ostatných dňoch podľa Pánisa posúvali nahor pre očakávania, že OPEC+ by mohol na najbližšom zasadnutí doručiť ďalšie ťažobné škrty, ktorými by vybalansoval trh. Rope pomáhal aj výrazný pokles amerických komerčných zásob ropných produktov.

V závere týždňa však „čierne zlato“ podstatnú časť ziskov vymazalo v reakcii na komentáre z Kremľa, že na júnovom zasadnutí OPECu+ vo Viedni nie je v pláne opätovne redukovať ťažbu kartelu. „Mínusom pre ropu bola aj skutočnosť, že ešte stále nebola dosiahnutá dohoda o navýšení dlhového stropu Spojených štátov,“ konštatoval Pánis.

V medzitýždennom vyjadrení sa cena benchmarku Brent posunula nahor o približne dolár tesne nad 76 dolárov a texaská ropa WTI zatvárala takmer bezo zmeny tesne nad 72 dolármi.

Ďalšie dôležité správy

WA 70 archív - Na archívnej snímke z 30. septembra 2015 ťažobné zariadenie na ropnom poli v Bahrajne. Členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a kľúčoví producenti ropy, ktorí nie sú členmi kartelu, sa stretnú 17. apríla 2016 v katarskom Doha, aby rokovali o opatreniach na stabilizáciu cien komodity. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP. Podľa zdroja z OPEC poprední svetoví producenti ropy, z členských aj nečlenských štátov kartelu, stále podporujú rokovania o zmrazení ťažby, aj
Neprehliadnite

Ceny ropy na trhoch v závere obchodného týždňa zaznamenali rast