Tento týždeň v medzinárodnej politickej sfére nabrala obrátky téma metód nátlaku k očkovaniu proti ochoreniu covid-19. Drží si relevanciu napriek zjavne nižšej nebezpečnosti variantu omikron. Nezaočkovaní naďalej predstavujú disproporčný pomer hospitalizácií a úmrtí na ochorenie.

Čas nátlaku

Premiér autonómneho Quebecu François Legault v pondelok predstavil plán dane pre neočkovaných. Na tlačovej konferencii hovoril o príspevku. Výšku zatiaľ vláda neoznámila, ale má byť „podstatná“. 

„Myslím že ide o férovosť k deväťdesiatim percentám obyvateľov, ktorí sa zaočkovať nechali,“ povedal F. Legault. „Myslím si, že sme im takéto opatrenie dlžní.“

Ide o prvý plán finančného trestu za odmietanie očkovania. V Quebecu je podľa odhadov nezaočkovaných iba okolo 12,8 percenta obyvateľstva, predstavujú však takmer tretinu hospitalizácií.

V Európe zase rastie podpora pre tradičnejšie opatrenia. Vo Francúzsku nemajú nezaočkovaní možnosť cestovať diaľkovými vlakmi a autobusmi. Taliansko zaviedlo vakcinačný mandát, zatiaľ však iba pre rizikové skupiny.

KK37 Rím - Taliansky premiér Mario Draghi hovorí počas koncoročnej tlačovej konferencie v Ríme 22. decembra 2021. FOTO TASR/AP
Italian Premier Mario Draghi attends the traditional year-end press conference in Rome, Wednesday, Dec. 22, 2021. (AP Photo/Domenico Stinellis)
Neprehliadnite

Taliani zavádzajú povinné očkovanie proti covidu, chcú spomaliť krivku nákazy

V Rakúsku bude očkovanie povinné od prvého februára, nemecký kancelár Olaf Scholz podporuje podobné kroky. Výnimkou v nemecky hovoriacom svete je zatiaľ Švajčiarsko. Voliči síce v novembri schválili zmenu zákona, ktoré umožnila covid pasy, individualistická krajina však zatiaľ povinné očkovanie odmieta. 

Proti pokusom švajčiarskych zamestnávateľov zaviesť mandáty sa vzbúrili odbory. Námietky sa opierajú  najmä o kultúrne a ústavnoprávne argumenty, nastupujúci prezident Ignazio Cassis však povinné očkovanie pripustil ako poslednú možnosť. ​​

Paradoxne je tolerantný prístup možný vďaka prísnej kontrole cestovania. Výsledkom je zaujímavá situácia na ženevskom letisku. Švajčiarsko, na rozdiel od Francúzska, totiž vyžaduje na vstup platný covid test aj od zaočkovaných cestujúcich. Na prilietajúcich sa následne vzťahujú rôzne opatrenia podľa toho, ktorý východ z letiska použijú.

Na Slovensku zatiaľ očkovacia povinnosť visí vo vzduchu ako Damoklov meč, právnu analýzu k tejto otázke nedokázal minister zdravotníctva dodať k avizovanému dátumu. Premiér Eduard Heger pre opatrenie zatiaľ nenašiel podporu v koalícii.

Obavy o účinnosť

Vakcinačný mandát je nový fenomén a jeho účinnosť ukáže iba čas. Niektorí spoločenskí vedci varujú pred kontraproduktivitou. Profesorka Amsterdamskej univerzity Julia van Weert povedala portálu Euronews, že v prípade príliš prísnych opatrení sa môže odolnosť tých, ktorí očkovanie odmietajú, zvýšiť. „Navyše si myslím, že hrozí dlhodobá škoda,“ dodala. “Spoločnosť to rozdelí dlhodobo, a môže vzniknúť ešte viac polarizácie a konfliktov.“

Vo Francúzsku sa v nedeľu konal protest proti vakcinačným preukazom, na ktorom sa zúčastnilo viac ako stotisíc ľudí. Vinu môže niesť aj prezident Emmanuel Macron, ktorý vyhlásil, že má za cieľ neočkovaných „naštvať“. Agresivita výroku si taktiež vyslúžila kritiku expertov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa