Moskovská polícia zadržala v utorok dve členky punkovej skupiny Pussy Riot - Mariju Aľochinovú a Ritu Flores, ako aj Samariddina Radžabova a umelca známeho pod menom Farchat. Informoval o tom spravodajský portál Meduza.io, ktorý následne dodal, že polícia po výsluchu obe mladé ženy prepustila na slobodu s tým, že sa 19. novembra musia dostaviť na spísanie protokolov.

Aľochinová pre portál MBCh Media uviedla, že polícia ich zadržala v utorok v centre Moskvy, keď odchádzali z reštaurácie. Policajti ako dôvod zadržania uviedli, že aktivisti sú podozriví z účasti na spáchaní iných trestných činov. Portál Meduza.io pripomenul, že Aľochinová a Flores boli zadržané 4. novembra v Moskve na zhromaždení, ktorého účastníci boli oblečení v ruských ľudových krojoch.

Ako dôvod pre zadržanie policajti uviedli, že mladé ženy nemali na rukách rukavice, čo údajne predstavovalo porušenie pravidiel ,,režimu samoizolácie" počas epidémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2.

WA 32 Soči - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin počas stretnutia v ruskom čiernomorskom  letovisku Soči v pondelok 14. septembra 2020. FOTO TASR/AP 

In this photo taken from video and released by Russian Presidential Press Service, Russian President Vladimir Putin, right, and Belarusian President Alexander Lukashenko talk during their meeting in the Bocharov Ruchei residence in the Black Sea resort of Sochi, Russia, Monday, Sept. 14, 2020. Belarus'
Neprehliadnite

Kremeľ kritizuje EÚ za neuznanie Lukašenka ako prezidenta Bieloruska

Necelý mesiac pred tým 7. októbra, v deň narodenín ruského prezidenta Vladimira Putina aktivisti Pussy Riot vyvesili v Moskve dúhové vlajky na podporu komunity LGBTQ na rôzne vládne budovy, na sídlo tajnej služby FSB, na budovu prezidentskej kancelárie či na najvyššom súde. Polícia následne zadržala najmenej desať účastníkov tejto akcie vrátane Aľochinovej. O dva dni neskôr jedného z účastníkov týchto akcií, aktivistu Pussy Riot Alexandra Sofejeva, odsúdili na 30 dní väzenia za opakované porušovanie pravidiel organizovania verejných zhromaždení.