Moskva v reakcii na vyhostenie veľkého počtu svojich diplomatov z Prahy zvažuje podľa denníka Kommersant možnosti ekonomických sankcií voči Českej republike. Ruské úrady môžu obmedziť dovoz českého tovaru, napríklad piva, píše ruský denník s odvolaním sa na dva zdroje z vládnych kruhov, ktoré sú oboznámené s diskusiou o eventuálnych postihoch voči Česku. Podľa denníka je to jeden z variantov ruskej odpovede na diplomatickú roztržku.

Moskva sa možno bude musieť uchýliť k ekonomickým sankciám, pretože „bezprecedentné agresívne správanie Prahy nemôže zostať bez odpovede", povedal denníku jeden z jeho zdrojov s tým, že Rusko nemôže reagovať „čisto zrkadlovo". „České úrady minulý víkend obvinili ruskú tajnú službu zo zapojenia do výbuchov v muničnom sklade v dedine Vrbětice v roku 2014 a oznámili vyhostenie 18 ruských diplomatov. Rusko reagovalo vyhostením 20 pracovníko včeského veľvyslanectva. Praha potom oznámila vyhostenie 63 ďalších Rusov, ale ruské úrady na to nemôžu symetricky odpovedať, pretože v Moskve zostalo iba sedemčeských diplomatov a 25 administratívno technických pracovníkov, " píše Kommersant.

JB 7 Brusel - Český premiér Andrej Babiš prichádza na summit EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli 15. októbra 2020. Lídri členských štátov Európskej únie, ktorí sa vo štvrtok poobede stretnú v Bruseli na dvojdňovom zasadnutí Európskej rady, sú odhodlaní vyjadriť svoju jednotu a rozhodnosť v otázke budúcich vzťahov so Spojeným kráľovstvom po brexite. Popri otázkach spojených s bojom proti klimatickým zmenám a koronakríze, to bude jedna zo zásadných tém summitu EÚ. FOTO TASR/AP

Czech Republic's Pr
Neprehliadnite

Rusko a Česko budú mať na svojich veľvyslanectvách po sedem diplomatov

Rusko následne rozhodlo, že obmedzí počet miestnych zamestnancov, ktorých môže najať české veľvyslanectvo v Moskve na 19 ľudí (podľa diplomatických zdrojov ČTK zamestnáva teraz česká ambasáda približne 110 ruských občanov), čím sa ich počet vyrovná lokálne najatým zamestnancom ruského veľvyslanectva v Prahe. To však Kremeľ nepovažuje za symetrickú odpoveď. „Ak by Moskva konala zrkadlovo, musela by vyhostiť všetkých pracovníkov ambasády vrátane veľvyslanca, a to by nemalo ďaleko k prerušeniu diplomatických vzťahov. Preto sa teraz zvažujú alternatívne varianty odpovede," povedal zdroj ruskému denníku.

Podľa ruskej federálnej colnej služby klesol obrat vzájomného obchodu medzi Ruskom a Českom kvôli pandémii Covidu-19 v minulom roku o 43 percent v porovnaní s rokom predošlým. Tvoril zhruba 5,2 miliardy amerických dolárov, pričom 2,7 miliardy dolárov pripadá podľa denníka na dovoz z Česka do Ruska. Ruské sankcie sa môžu dotknúť niektorého z priemyselných odvetví, ale úrady budú pri vytváraní „čiernej listiny" vychádzať zo zásady „neubližuj sebe",povedali zdroje denníku.

Eduard Heger  Andrej Babiš
Neprehliadnite

Český premiér sa Slovensku poďakoval za solidárny postoj vo veci vyhostenia diplomatov

Jeden z nich predpokladá, že sa sankcie dotknú českého piva. Do Ruska vlani podľa Kommersantu putoval z Česka chmeľový mok v hodnote 38 miliónov dolárov, čo je o desať percent viac, ako v predchádzajúcom roku. Riaditeľ Strediska pre výskum federálneho a regionálneho trhu s alkoholom Vadim Drobiz považuje prípadný zákaz dovozu českého piva za „symbolické podpichnutie", pretože Rusko nakupuje v zahraničí len malú časť piva, ktoré Rusi vypijú, konkrétne päť percent. České pivo v celkovom objeme importu tvorí okolo desať percent, teda 40 miliónov litrov ročne. České pivo podľa Drobiza kvôli kolísaniu výmenného kurzu v Rusku zdražuje, takže Rusi ho pijú menej. „Nápoje vyrobené v Česku pravidelne, alebo príležitostne pije menej ako dva milióny ľudí," tvrdí Drobiz o krajine, kde žije približne 146 miliónov obyvateľov.

Pokiaľ Moskva dovoz niektorých českých tovarov do Ruska skutočne zakáže, stane sa to novým zvratom v konflikte, ktorý sa celý týždeň vyvíjal a rozšíril sa aj do ďalších krajín, podotýka Kommersant.