Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v piatok žiadala od nemeckého veľvyslanca vysvetlenie „protichodných“ vyjadrení z Berlína o „vojne proti Rusku“.

Nemecko podľa Zacharovovej na jednej strane uvádza, že nie je účastníckou stranou vo vojne na Ukrajine, nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková však na druhej strane povedala, že európske krajiny sú vo vojne proti Rusku.

Baerbocková v utorok v Štrasburgu na pôde Rady Európy povedala, že „bojujeme vo vojne proti Rusku a nie medzi nami“. Ruské štátne média tieto vyjadrenia prijali ako potvrdenie, že Nemecko a ďalšie členské krajiny EÚ sú priamymi účastníckymi stranami na Ukrajine a bojujú proti Rusku, píše DPA.

Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz v stredu takéto tvrdenia poprel. Na otázku stanice ZDF, či sa Nemecko a jeho spojenci schválením dodávok tankov priamo nepodieľajú na vojne, odpovedal „nie, v žiadnom prípade“. „Nesmie nastať žiadna vojna medzi Ruskom a NATO,“ dodal. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí po Baerbockovej vyjadreniach taktiež zdôraznilo, že Nemecko nie je účastníckou stranou žiadnej vojny.

Ďalšie dôležité správy

WA 59 Bukurešť - Nemecká ministerka zahraničných vecí  Annalena Baerbocková prichádza na úvodný deň dvojdňového rokovania ministrov zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) v Bukurešti v utorok 29. novembra 2022. FOTO TASR/AP

Germany's Foreign Minister Annalena Baerbock arrives for the first day of the meeting of NATO Ministers of Foreign Affairs in Bucharest, Romania, Tuesday, Nov. 29, 2022. (AP Photo/Andreea Alexandru)
Neprehliadnite

Baerbocková navrhuje osobitný tribunál na stíhanie Putina a jeho kumpánov. Má to však háčik