Moskva pohrozila Litve odvetnými opatreniami po tom, čo táto baltská krajina v súlade so sankciami EÚ zastavila železničnú prepravu ruského tovaru cez svoje územie do susednej Kaliningradskej oblasti, píšu The Financial Times.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí si v pondelok predvolalo litovského chargé d’affaires a požadovalo „okamžité zrušenie obmedzení“. V opačnom prípade bude Litva čeliť „ krokom na obranu (ruských) záujmov“, uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.

Ostrý demarš

Šéf zahraničného výboru Rady federácie (hornej komory ruského parlamentu) Grigorij Karasin uviedol, že demarš bol „ostrý“ a obsahoval varovanie, že reakcia ruskej strany bude „pomerne rozhodná“.

Litva, cez ktorú prechádza jediná železničná trať spájajúca Rusko s Kaliningradom, začala ešte cez víkend obmedzovať export tovaru, na ktorý sa vzťahujú sankcie EÚ uvalené na Rusko v dôsledku jeho agresie voči Ukrajine.

Len cez Litvu

Obmedzenia, ktoré začali platiť v sobotu, sa týkajú prepravy ropy, ocele, stavebných materiálov, železa, moderných technológií a iných druhov tovaru, ktorý predstavuje viac ako polovicu ruských dodávok do Kaliningradu prepravovaných nákladnými vlakmi.

Kaliningradská oblasť, ktorá sa nachádza medzi Poľskom a Litvou - členskými štátmi EÚ a NATO - dostáva dodávky z Ruska železnicou a plynovodom cez územie Litvy.

Exklávu, kde sídli veliteľstvo ruskej Baltskej flotily, v apríli 1945 dobyla Červená armáda od nacistického Nemecka a po druhej svetovej vojne bola postúpená Sovietskemu zväzu. Územie predtým patrilo pruskej provincii Východné Prusko.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Litva zakázala tranzit tovaru do Kaliningradskej oblasti cez svoje územie