Moskva si v pondelok predvolala nórskeho veľvyslanca po tom, čo v tejto severskej krajine zatkli niekoľko Rusov za používanie dronov. 

Ako uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí, nórskemu ambasádorovi Robertovi Kvilemu tlmočilo stanovisko, že Oslo by malo skončiť „s prenasledovaním ruských občanov na základe ich národnosti".

Minulý týždeň v Nórsku odsúdili ruského občana na 90 dní väzenia za použitie dronu, ktorý prelietaval nad nórskym územím napriek zákazu, ktorý v krajine prijali v reakcii na ruskú vojenskú ofenzívu na Ukrajine.

K desiatkam podobných zatknutí došlo v Nórsku aj počas uplynulých týždňov za porušenie zákazu fotografovania citlivých lokalít. Krajina totiž sprísnila bezpečnostné opatrenia v okolí zariadení strategickej infraštruktúry, pripomína AFP.

Ruský rezort diplomacie však tvrdí, že tresty pre ruských občanov v Nórsku sú „politicky motivované a nemajú nič spoločné s princípmi spravodlivej a nezaujatej justície".

Nórsko, v súčasnosti hlavný dodávateľ zemného plynu v Európe, je v stave najvyššej pohotovosti. V uplynulých týždňoch boli totiž v blízkosti viacerých nórskych strategických objektov, vrátane ropných a plynových plošín nachádzajúcich sa ďaleko od nórskeho pobrežia, spozorované záhadné bezpilotné lietadlá, píše AFP.

Ďalšie dôležité správy

PK 25 Stavanger - Na snímke pohľad na plošinu na ťažbu a spracovanie plynu Sleipner A a okolo plávajúcu loď Pobrežnej stráže v Severnom mori neďaleko nórskeho mesta Stavanger 1. októbra 2022. FOTO TASR/AP

A view of the Sleipner A gas platform, Norway, Saturday, Oct. 1, 2022 as a Coast Guard ship patrols around the platform. (Ole Berg-Rusten/NTB Scanpix via AP)
Neprehliadnite

Nórsko plánuje rozvoj ložiska plynu, aby zmiernilo neistotu v Európe