Generálny riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin v sobotňajšom rozhovore pre ruskú štátnu televíziu spochybnil zákonnosť hraníc Litvy. Vyjadril sa tak v súvislosti so sporom s vládou vo Vilniuse - tá pred týždňom zakázala cez svoje územie prepravovať tovar, na ktorý sa vzťahujú ekonomické sankcie Európskej únie do ruskej Kaliningradskej oblasti. 

Ostrá kritika Litvy

Rogozin tvrdí, že umožnenie železničnej prepravy tovaru cez Litvu bez obmedzení je podmienkou, aby Moskva uznala hranice Litvy, bývalej sovietskej republiky. „Litva týmto v zásade sama spochybnila svoje hranice," povedal Rogozin. Dodal, že si týmto krom „nestrelila len do nohy, ale do hlavy".

Gubernátor Kaliningradskej oblasti Anton Alichanov uviedol, že kroky Litvy zasiahli 40 až 50 percent všetkých prepravovaných tovarov do ruskej exklávy v Baltskom mori vrátane stavebných materiálov a kovov.

Krajina pohrozila protiopatreniami

Rusko zákaz prepravy tovaru cez Litvu do Kaliningradskej oblasti označilo za „nelegálne" a pohrozilo protiopatreniami, ako napríklad odpojením Litvy od spoločnej elektrickej siete. DPA poznamenala, že zrušenie dohody medzi Ruskom a Litvou ohľadom štátnej hranice by ich vzájomný spor ešte viac eskalovalo.

Ďalšie dôležité správy

EBE 30 Petrohrad - Na snímke hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová na Medzinárodnom ekonomickom fóre v ruskom Petrohrade vo štvrtok 16. júna 2022. FOTO TASR/AP

Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova speaks on the sidelines of the St. Petersburg International Economic Forum in St. Petersburg, Russia, Thursday, June 16, 2022. (TASS Host Photo Agency Pool via AP)
Neprehliadnite

Reakcia Moskvy na opatrenie Litvy nebude len diplomatická, varovala Zacharovová