Moskva v nedeľu obvinila USA z hrubého zasahovania do ruských vnútorných záležitostí po tom, ako Washington v nedeľu odsúdil tvrdý zásah ruských orgánov proti demonštrantom, ktorí sa druhý víkend po sebe zhromaždili vo viacerých mestách a žiadali prepustenie kritika Kremľa Alexeja Navaľného. Informovala o tom agentúra AFP.

„Hrubé zasahovanie Spojených štátov do vnútorných záležitostí Ruska je rovnako dokázanou skutočnosťou ako propagácia falošných správ a výziev na neoprávnené zhromaždenia online platforiem kontrolovaných Washingtonom," uvádza sa vo vyhlásení ruského rezortu diplomacie na Facebooku.

JB 31 Washington - Nominant na post budúceho amerického ministra zahraničných vecí Antony Blinken počas vypočutia pred senátnym výborom pre zahraničné vzťahy v americkom Kapitole vo Washingtone 19. januára 2021. Budúce vedenie amerického ministerstva zahraničných vecí chce obnoviť spojenectvá s inými krajinami a zároveň čeliť výzvam, aké predstavujú Čína, Irán, Severná Kórea či Rusko. V utorňajšom prejave na pôde výboru pre zahraničné vzťahy amerického Senátu týmito slovami predstaví svoje ciele
Neprehliadnite

USA odsúdili zásahy ruskej polície na protestoch za prepustenie Navaľného

Rusko v pondelok protestovalo na veľvyslanectve Spojených štátov za príspevky na sociálnych sieťach, ktoré podľa Moskvy podporovali protikremeľské demonštrácie. Rusko zároveň obvinilo americké technologické giganty zo zasahovania do ruských vnútorných záležitostí.

Demonštrácií, ktoré sa odohrali vo viacerých mestách vrátane Moskvy, Petrohradu či Vladivostoku, sa v nedeľu zúčastnili tisíce ľudí. Organizácia OVD-Info, monitorujúca zatknutia počas hromadných protestov, eviduje 4 027 zadržaných osôb v niekoľkých desiatkach miest. V Moskve zadržali vyše 1 167 ľudí vrátane Navaľného manželky. Tá predtým zverejnila na sociálnej sieti záber, ktorý ju zachytáva na ulici. V Petrohrade zadržali v nedeľu 862 ľudí.

Stúpenci Navaľného, ktorého umiestnili do väzby pred dvoma týždňami po návrate z Nemecka po päťmesačnom zotavovaní sa z otravy, avizovali na túto nedeľu protestné akcie v približne 100 mestách. Počas demonštrácií z minulej soboty, ktoré boli najrozsiahlejšími v Rusku za celé roky, zadržali podľa aktivistov okolo 4-tisíc osôb. Väčšinu neskôr prepustili, viacerým však dali pokuty alebo ich ponechali vo väzbe pre obvinenia z trestných činov.