Náklady na poistenie dlhu ruskej vlády vzrástli na rekordné maximum po tom, čo prezident Vladimir Putin podpísal dekrét, ktorý umožňuje vyplatenie zahraničných veriteľov v rubľoch. To zvýšilo obavy z platobnej neschopnosti Ruska. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Bloomberg a CNBC.

Platobná neschopnosť

Swapy úverového zlyhania (CDS) na poistenie ruských vládnych dlhopisov v hodnote 10 miliónov dolárov na 5 rokov v pondelok stáli asi 5,8 milióna dolárov vopred a ďalších 100 000 dolárov ročne, čo signalizuje pravdepodobnosť okolo 80 percent, že sa Rusko dostane do platobnej neschopnosti, uviedla spoločnosť ICE Data Services. Ešte pred týždňom predajcovia CDS požadovali vopred asi 4 milióny dolárov.

Swapy úverového zlyhania

Podľa dekrétu ohláseného už minulý týždeň môže Moskva splácať cenné papiere denominované v iných menách rubľami. Niektoré medzinárodné dlhopisy umožňujú splátky v rubľoch, avšak dlhopisy, ktorých kupóny v celkovej hodnote 117 miliónov dolárov budú splatné 16. marca, nemajú túto možnosť. Investori sa obávajú, že ak ich Moskva splatí v rubľoch, aktivujú sa swapy úverového zlyhania.

Ekonóm Stephen Roach varoval, že prípadná platobná neschopnosť Ruska negatívne zasiahne ďalšie rozvíjajúce sa trhy, vrátane Číny.

Ďalšie dôležité správy

Kovanda Lukas, ekonom
Neprehliadnite

Rusko mieri ku krachu, pravdepodobne nezaplatí úroky zo svojho dlhu