Poľský premiér Mateusz Morawiecki v stredu obvinil ruské agentúry z úniku mailov, ktoré údajne odhaľujú prepojenie jeho administratívy so súdnictvom. TASR informuje na základe správy agentúry AP.

Údajná ruská pomsta

Morawiecki označil únik informácií za „provokáciu" ruských a bieloruských tajných služieb. Cieľom je destabilizovať situáciu v Poľsku a pomstiť sa mu za podporu Ukrajine počas ruskej invázie.

V mailoch z roku 2019, ktoré podľa poľských médií unikli na verejnosť v pondelok, sa píše, že Morawieckeho hlavný poradca Michal Dworczyk diskutoval o niektorých súdnych prípadoch s niekým, kto bol označený ako „predsedníčka Julia P." a poľskému premiérovi povedal, že prípady boli pozastavené.

Podľa AP ide o predsedníčku poľského ústavného súdu Juliu Przylebsku, ktorú na túto pozíciu dosadila vládna strana. Pod jej vedením súd vynášal rozsudky priaznivé pre vládnu politiku a podporoval ju pri sporoch s Európskou úniou.

Vláda pravosť popiera

Przylebska v utorok večer uviedla, že „verdikty ústavného súdu nikdy nerozoberala s nikým, okrem ústavných sudcov". Dodala, že sa nedá zastrašiť „ruskými provokatérmi".

Ovplyvňovanie súdu vládou je v rozpore s poľskou ústavou. Orgány EÚ však tvrdia, že v Poľsku je porušovaná nezávislosť súdnictva a princípy právneho štátu.

Údajná komunikácia medzi Morawieckim a Dworczykom sa na verejnosť dostáva už niekoľko mesiacov. Poľská vláda popiera ich pravosť, hoci niektoré osoby spomenuté v mailoch uviedli, že sú pravé. Celou záležitosťou sa zaoberá poľská prokuratúra.

Ďalšie dôležité správy

Zranenie 21-ročnej civilistky počas ruskej invázie na Ukrajinu
Neprehliadnite

Poľskí odborníci vyškolia stovky ukrajinských lekárov v urgentnej medicíne