Podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka víta vyhostenie 35 ruských diplomatov. Predseda zahraničného výboru Národnej rady  Marián Kéry súhlasí s potrestaním prípadných vinníkov, no odmieta princíp kolektívnej viny. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo. So šéfkou zdravotníckeho výboru Janou Bittó Cigánikovou sa zhodli, že Rusko je agresor a porušilo medzinárodné právo v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

„Diplomacia je o tom, že sa musíme stretávať s niekým za rovnakým stolom, aj keď s ním nemáme rovnaký názor," poznamenal Kéry s tým, že len takto môžeme tlmočiť druhej strane naše výhrady k niečomu.

Obmedzenie počtu diplomatov

„Je to tvrdý krok, ale je to správny krok," povedal Šimečka o vyhostení diplomatov. Ocenil, že vláda k tomu pristúpila, hoci to podľa neho malo prísť skôr. Podčiarkol, že s dialógom sa rozhodol skončiť šéf Kremľa Vladimir Putin a nie Európa.

Bittó Cigániková zdôraznila, že Putin je agresor a Rusi na Slovensku dlhodobo „robia 'zlobu' cez svojich ľudí". Doteraz sme sa podľa nej snažili o diplomaciu. Súhlasí s potrebou obmedziť počty ruských diplomatov.

Čo sa týka aktivít cudzích tajných služieb na Slovensku, Kéry sa pýta Šimečku, či sú tie ruské jediné. Podpredseda EP reagoval, že aktuálne ohrozuje bezpečnosť Európy Rusko, preto sa hovorí o ruských špiónoch. „Putin začal vojnu. To nie je prázdne gesto," povedal a pripomenul, že ruský diplomat mal u nás verbovať občanov na spoluprácu.

Zmeny v zákone

Politici reagovali aj na zmeny v zákone a vypnutie niektorých „dezinformačných webov". Bittó Cigániková by uvítala, keby sa v takýchto prípadoch mohli zverejniť všetky dôvody vypnutia. Dodala, že sa diskutuje o možnostiach úprav. Vo chvíli prijatia návrhu sa však podľa nej koalícia rozhodla správne.

Kéry sa pýta, či to nie je cynické, keďže sa takáto cenzúra zaradila do „lex Ukrajina". Upozornil na riziko zneužitia. Podobné návrhy si podľa neho vyžadujú širokú diskusiu. Pripomenul, že v období vojny silnie propaganda oboch strán konfliktu, rovnako silná je podľa neho tak z ruskej, ako aj ukrajinskej strany.

Šimečka podčiarkol, že pokiaľ systematicky dezinformácie ohrozujú demokraciu a dôveru v inštitúcie, musí sa demokracia brániť. V tejto fáze považuje za správne, že sa niektoré weby vypli nateraz na pol roka.

Ďalšie dôležité správy

WA 43 Antalya - Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov gestikuluje počas tlačovej konferencii po stretnutí s ukrajinským šéfom diplomacie Dmytrom Kulebom a tureckým ministrom zahraničných vecí Mevlütom Čavušoglom v tureckom letovisku Antalya vo štvrtok 10. marca 2022. Ukrajina a Rusko počas rokovania v tureckom letovisku Antalya nedosiahli
Neprehliadnite

Reakcia ruského rezortu diplomacie: Vyhostenie diplomatov zo Slovenska neostane bez odpovede