Z moldavského separatistického regiónu Podnestersko, ktorý sa nachádza pri hraniciach s Ukrajinou, hlásili v sobotu ďalšie útoky. TASR o tom informuje na základe správ agentúr DPA a Reuters.

Došlo k najmenej štyrom útokom

Podľa podnesterského ministerstva vnútra prišlo v noci na sobotu v Rybnickom rajóne nachádzajúcom sa na severe Podnesterska k najmenej štyrom útokom, ktoré vykonali dva drony. Ministerstvo zároveň zverejnilo fotografie kráterov, ktoré mali vzniknúť po výbuchoch, a uviedlo, že pri útokoch neutrpel nikto zranenia.

Podobné útoky hlásia z Podnesterska už takmer dva týždne, pričom tieto incidenty vyvolali obavy, že ruská vojna na Ukrajine by sa mohla rozšíriť aj na ďalšie fronty.

Nepoznajú vinníka

Agentúra Reuters upozorňuje na to, že podnesterský rezort vnútra vo svojom hlásení neuviedol, koho podozrieva zo spáchania útokov. Ukrajina opakovane poprela vinu za tieto incidenty, pričom uviedla, že verí, že ich má na svedomí Rusko, ktoré sa tak snaží podľa nej vyprovokovať vojnu. Podnesterskí proruskí separatisti a Rusko naopak z útokov obviňujú Ukrajinu.

Podnestersko leží pri hraniciach s ukrajinskou Odeskou oblasťou. V tomto separatistickom regióne je rozmiestnených asi 1 500 ruských vojakov, ktorí tam dohliadajú na dodržiavanie mieru ako i na staré sklady munície a zbraní. Jeden z ruských veliteľov pritom v apríli vyhlásil, že jedným z cieľov ruskej vojenskej operácie na Ukrajine je aj vytvorenie pozemného koridoru smerujúceho práve k Podnestersku, aby Rusko k tomuto regiónu získalo lepší prístup.

Ďalšie dôležité správy

JB 53 Kišiňov - Moldavská prezidentka Maia Sanduová hovorí s novinármi po jej hlasovaní v predčasných parlamentných voľbách v Moldavsku, pred volebnou miestnosťou v Kišiňove 11. júla 2021. V Moldavsku sa v nedeľu konajú predčasné parlamentné voľby. Prezidentka tejto východoeurópskej krajiny Maia Sanduová dúfa, že sa jej v nich podarí posilniť pozíciu voči proruským stúpencom jej predchodcu Igora Dodona. Dodonovi podporovatelia majú v doterajšom parlamente väčšinu, takže môžu blokovať jej proeuró
Neprehliadnite

Európska únia zvažuje dodatočnú vojenskú podporu Moldavsku