Moldavsko vo štvrtok vyzvalo Ruskú federáciu, aby prijalo jeho prozápadné smerovanie. Informovala o tom agentúra DPA a pripomenula, že bývalá sovietska republika sa snaží stať členom Európskej únie.

Kandidátska krajina

,,Boli by sme vďační, keby všetky štáty sveta, vrátane Ruskej federácie, uznali voľbu nášho ľudu," uviedol hovorca moldavského ministerstva zahraničných vecí Daniel Voda.

Moldavská diplomacia tiež odmietla výrok šéfa ruskej diplomacie Sergeja Lavrova, že cesta Moldavska je ,,agresívna".

Invázia Ruska na Ukrajinu vlani 24. februára a následná vojna skomplikovala Moldavsku situáciu. Malá krajina s asi 2,6 milióna obyvateľov leží medzi Rumunskom a Ukrajinou. Vlani získala štatút kandidátskej krajiny EÚ.

Región Podnestersko

Lavrov v interview pre ruskú štátnu televíziu povedal, že Západ buduje Moldavsko tak, aby sa stalo ,,novým antiRuskom", presne ako Ukrajina. Moldavskú prezidentku Maiu Sanduovú kritizoval slovami, že je ,,ochotná urobiť čokoľvek", aj násilne riešiť krízu v Podnestersku. Tento separatistický región Moldavska má prevažne rusky hovoriacich obyvateľov a vyhlásil nezávislosť.

Poradca moldavskej vlády Alexandru Flenchea v rozhovore pre nemecký denník Die Welt vyzval na stiahnutie ruských vojakov z Podnesterska.

V tomto regióne je približne 1500 ruských vojakov, ktorí sú oficiálne označovaní ako mierové jednotky. Flenchea však povedal, že sa tam nachádza aj 10 000 až 15 000 členov proruských polovojenských jednotiek.

Ďalšie dôležité správy

JB 33 Davos - Moldavská prezidentka Maia Sanduová sa pozerá počas panelovej diskusie na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v davoskom kongresovom centre vo švajčiarskom Davose 17. januára 2023. FOTO TASR/AP

President of Moldova Maia Sandu looks on  during the 53rd annual meeting of the World Economic Forum, WEF, in Davos, Switzerland, Tuesday, Jan. 17, 2023. The meeting brings together entrepreneurs, scientists, corporate and political leaders in Davos under the topic
Neprehliadnite

Moldavsko požiadalo spojencov o systémy protivzdušnej obrany