Moldavsko vypína vysielanie ruských či proruských televízií v krajine. Vládna komisia toto rozhodnutie odôvodnila „ochranou národného informačného priestoru, odvrátením rizika dezinformácií a pokusov manipulovať verejnou mienkou“, uviedla dnes agentúra Moldpress. Komisia poukázala na nekorektné informovanie ruských staníc o vojne Ruska proti Ukrajine.

Komisia sa odvolala na závery televíznej a rozhlasovej rady o absencii dôveryhodných informácií ruských staníc pri informovaní o udalostiach v Moldavsku a o vojne Ruska proti Ukrajine, ako aj na medzinárodné sankcie, uvalené proti Rusku.

Komisia „pozastavila“ vysielacie povolenie šiestim staniciam: Primul în Moldova, RTR Moldova, Accent TV, NTV Moldova, TV6, Orhei TV, a to „počas výnimočného stavu“, ktorý bol v Moldavsku vyhlásený hneď po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu. Accent TV a Orhei TV sú podľa ruskej redakcie BBC miestne stanice, ostatné štyri sú odnožami prokremeľských ruských televízií.

Moldavsko je jednou z najchudobnejších európskych krajín. S Ukrajinou zdieľa hranice a je napojené na jej energetickú sieť. Kvôli masívnym ruským útokom na ukrajinskú energetiku ho v poslednom čase postihli rozsiahle výpadky dodávok elektriny. Moldavsko má samo neblahé skúsenosti s Ruskom. Jeho vojaci sa pod maskou mierových síl nachádzajú tri desiatky rokov v separatistickom Podnestersku, ktoré sa od Moldavska odtrhlo v krvavej vojne po rozpade Sovietskeho zväzu. Moskva odmieta žiadosti Kišiňova, aby tieto jednotky stiahla.

Ďalšie dôležité správy

RT TV vysiela po celom svete v niekoľkých jazykoch, tak na propagandu ruského prezidenta Vladimira Putina je priestoru dosť
Neprehliadnite

Ruská štátna televízia o Chersone prakticky mlčí, tvrdia nezávislé zdroje