Moldavsko uzavrelo krátkodobú dohodu, ktorá mu pomôže zbaviť sa závislosti od ruského zemného plynu. Uviedol to dnes podľa agentúry Reuters moldavský vicepremiér Andrei Spinu. Moldavsko, ktoré je od ruského plynu dlhodobo silno závislé, patrí medzi najchudobnejšie krajiny v Európe. Prudký nárast cien plynu po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu v krajine vyvolal politické napätie.

Moldavská štátna plynárenská spoločnosť Moldovagaz podľa vicepremiéra v rámci dohody tento mesiac kúpi 100 miliónov kubických metrov od domáceho dodávateľa Energocom. „Od minulého roka sme sľubovali, že vytvoríme rezervy a nájdeme alternatívy, aby sme ukončili závislosť od jediného zdroja. Podarilo sa to,“ uviedol Spinu.

Spoločnosť Energocom skladuje zemný plyn v zásobníkoch na Ukrajine a v Rumunsku. Nie je však jasné, kde firma tento plyn nakupuje, napísala agentúra Reuters.

Moldavsko má s Ruskom neblahé skúsenosti. Jeho vojaci, ktorých Moskva označuje za mierové sily, sa tri desiatky rokov nachádzajú v separatistickom Podnestersku, ktoré sa od Moldavska odtrhlo v krvavej vojne po rozpade Sovietskeho zväzu. Moskva odmieta žiadosti Kišiňova, aby tieto jednotky stiahla.

Ďalšie dôležité správy

RT TV vysiela po celom svete v niekoľkých jazykoch, tak na propagandu ruského prezidenta Vladimira Putina je priestoru dosť
Neprehliadnite

Rusko označilo moldavský zákaz televíznych staníc za cenzúru