Moldavsko podpísalo zmluvu s Poľskom o dodávkach zemného plynu. Bývalá sovietska krajina sa tak po prvý raz obrátila na iného dodávateľa po tom, ako jej Rusko zvýšilo ceny za plyn.

Vláda v Kišiňove v pondelok (25. 10.) neskoro večer oznámila, že podpísala dohodu s poľskou štátnou spoločnosťou PGNiG o „skúšobnom nákupe" jedného milióna kubických metrov (m3) plynu pre moldavskú energetickú spoločnosť Energocom.

„Je to prvá akvizícia plynu z alternatívnych zdrojov v histórii Moldavska," uviedla vládna tlačová služba vo vyhlásení.

PGNiG vo svojej tlačovej správe oznámil, že tender bol zorganizovaný narýchlo pre zníženie dodávok plynu do Moldavska zo strany Gazpromu.

Kontrakt Moldavska s Gazpromom v septembri vypršal, čo zvýšilo tlak na politické vedenie v krajine, aby zabezpečilo dodávky.

Gazprom a jeho dcérska spoločnosť Moldovagaz síce minulý mesiac súhlasili s predĺžením existujúcej zmluvy na dodávky do 31. októbra, ale ruský štátny gigant minulý týždeň varoval, že môže obmedziť dodávky plynu Moldavsku, ak krajina neuhradí svoj účet a nepodpíše novú zmluvu.

JB 32 Kišiňov - Voliči si preberajú hlasovacie lístky počas hlasovania v predčasných parlamentných voľbách v Moldavsku, vo volebnej miestnosti v Kišiňove 11. júla 2021. V Moldavsku sa v nedeľu konajú predčasné parlamentné voľby. Prezidentka tejto východoeurópskej krajiny Maia Sanduová dúfa, že sa jej v nich podarí posilniť pozíciu voči proruským stúpencom jej predchodcu Igora Dodona. Dodonovi podporovatelia majú v doterajšom parlamente väčšinu, takže môžu blokovať jej proeurópsku politiku, píše
Neprehliadnite

Plynová kríza v Moldavsku povedie k vyhláseniu výnimočného stavu

Gazprom tento mesiac zvýšil ceny pre Moldavsko na 790 USD (680,86 eura) za 1000 m3 plynu z doterajších 550 USD. Podpredseda vlády Andrej Spinu označil toto zvýšenie za „neoprávnené a nereálne" pre najchudobnejšiu krajinu Európy.

Očakáva sa, že v stredu (27. 10.) odcestuje do Ruska na rokovania s generálnym riaditeľom Gazpromu Alexejom Millerom. „Chceme podpísať dlhodobú zmluvu, ale s obojstranne výhodnými cenami a podmienkami," citovala v pondelok ruská tlačová agentúra Interfax premiérku Nataliu Gavrilitaovú.

Problémy s plynom v Moldavsku prichádzajú v čase, keď ceny tejto komodity v celej Európe prudko stúpajú. Niektorí z toho obviňujú Moskvu, ktoré nedodáva dostatok plynu Európe.

Moldavsko je už dlho rozdelené na dva tábory, pričom jeden je za užšie vzťahy s Európskou úniou a druhý za udržiavanie vzťahov s Moskvou. Minulý rok si krajina zvolil proeurópsku prezidentku Maiu Sanduovú, ktorej strana v júli zvíťazila aj v parlamentných voľbách. (1 EUR = 1,1603 USD)

Ruské dodávky plynu nestačia na rýchle doplnenie prázdnych európskych zásobníkov. Dôvodom je rastúci dopyt priamo v Rusku a obmedzenie dodávok cez Ukrajinu.
Neprehliadnite

Gazprom a Európa: Komplikované, ale nevyhnutné partnerstvo