„Trváme na tom, že ak má byť modernizácia ozbrojených síl zmysluplná, musí byť realizovaná systémovo,“ uviedol minister. Zopakoval, že stále postupujú v rámci Dlhodobého plánu rozvoja obrany s výhľadom do roku 2030.

Z konkrétnych projektov vyzdvihol nákup dopravných lietadiel Spartan. Tie podľa neho „obnovili spôsobilosť dopravného letectva“. Spomenul taktiež nákup deviatich kusov vrtuľníkov Black Hawk, vyrokovanie nákupu stíhačiek F16 a nákup vozidiel Polaris a Tatra.

Témou tlačovej konferencie boli aj platy vojakov. Tie navrhol rezort obrany zvýšiť, vzhľadom na to, že od roku 2006 nerástli okrem valorizácie. Minister zopakoval, že rovnakú možnosť majú aj iné rezorty. „Verím, že pre vyššie platy našich vojakov získame podporu v Národnej rade SR naprieč politickým spektrom a nikto z tejto témy nebude vytĺkať politický kapitál,“ dodal.

„Podplukovník, ktorý je lekár alebo podplukovník, ktorý robí na štábe alebo podplukovník, ktorý velí brigáde má ten istý plat, bez akejkoľvek možnosti zmeny jeho osobného ohodnotenia alebo naviazania na funkčný výkon jeho práce,“ doplnil Hoľko.

Dodal, že zmena má dosiahnuť tú istú úroveň, akú majú iné ozbrojené zložky, kde je súčasťou platu tarifná trieda, osobné ohodnotenia, príplatok za riadenie a iné.