Farmaceutická spoločnosť Moderna vďaka vakcíne proti Covidu-19 vykázala vôbec prvýkrát štvrťročný zisk, ktorý prekonal očakávania analytikov. Tržby z predaja vakcíny však zaostali za očakávaním, čo spôsobilo, že akcie firmy klesajú. Čistý zisk za prvé tri mesiace tohto roka predstavoval 1,22 miliardy amerických dolárov. Minulý rok v rovnakom období firma vykázala kvôli vysokým nákladom na vývoj a výskum stratu 124 miliónov dolárov, uviedla agentúra DPA.

Zisk na akciu predstavoval 2,84 dolára, analytici podľa agentúry Bloomberg čakali zisk len 2,34 dolára na akciu. Tržby vzrástli na 1,9 miliardy dolárov z ôsmich miliónov vlani. Tržby z predaja vakcíny predstavovali 1,7 miliardy dolárov. Analytici však čakali tržby až dve miliardy dolárov.

Za celý tento rok Moderna očakáva, na základe uzavretých dohôd, tržby z predaja vakcíny vo výške 19,2 miliardy dolárov. Zvýšila tak svoju predchádzajúcu prognózu, pred tromi mesiacmi očakávala tržby 18,4 miliardy dolárov. Konkurenčná firma Pfizer predpokladá tržby z predaja vakcíny, ktorú vyvinula spolu s nemeckou firmou BionTech,  až 26 miliárd dolárov.

Pfizer-BioNTech
Neprehliadnite

Vakcíny od Pfizeru a Moderny sprístupnili už aj pre päťdesiatnikov

Moderna sa snaží pre svoju očkovaciu látku zvýšiť výrobnú kapacitu. Nedávno oznámila investície do amerických tovární a novej dohody s výrobcami v zahraničí, ktoré by mali zvýšiť v budúcom roku dodávky vakcíny až na tri miliardy dávok. Tento rok očakáva dodávky 800 miliónov až jednu miliardu.

Moderna bola založená v roku 2010 a v roku 2018 vstúpila na burzu. V minulom roku vykázala stratu, vyhliadky na lukratívne predaje vakcíny však pomohli k rastu akcií firmy o viac ako 450 percent. V prvom štvrťroku akcie stúpli o 25 percent.

Na akcie firmy majú negatívny vplyv tiež snahy vlády USA a Svetovej obchodnej organizácie donútiť farmaceutické firmy, aby sa vzdali ochrany patentov vakcín proti Covidu-19. Mohlo by ich tak vyrábať viac firiem vo viacerých krajinách. Moderna uviedla, že podľa nej tento krok nepomôže zvýšiť dodávky vakcín v tomto a budúcom roku, napísali agentúry DPA a Reuters.