Americká spoločnosť Moderna oznámila, že jej vakcína proti Covidu-19 je vysoko účinná aj pre pacientov od 12 do 17 rokov. Informuje o tom denník The New York Times (NYT).

Moderna sa môže stať druhou covidovou vakcínou, pri ktorej sa v USA zníži veková hranica pre podanie na 12 rokov. FDA a Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v máji dali v tomto smere zelenú vakcíne od konzorcia Pfizer / BioNTech, ktorá sa do tej doby podávala ľuďom od 16 rokov. Vakcína Moderna fungujúca tiež na báze genetickej informácie vírusu SARS-CoV-2 je zatiaľ v USA dostupná od 18 rokov.

Moderna
Neprehliadnite

Moderna chce požiadať o schválenie svojej vakcíny pre 12- až 17-ročných v EÚ

Výrobca predstavil závery klinického testu s viac ako 3 700 účastníkmi vo veku 12 až 17 rokov, z ktorých dve tretiny dostali dve dávky očkovacej látky. Medzi plne zaočkovanými dospievajúcimi sa údajne neobjavil jediný prípad ochorenia Covid-19 s pociťovaným príznakmi. Pozorované vedľajšie účinky sa nevymykali zo škály reakcií u dospelých, a spoločnosť tak neregistruje „žiadne významné bezpečnostné obavy".

„Tie výsledky vyzerajú sľubne," povedala NYT pediatrička a odborníčka na vakcíny Kristin Oliverová, ktorá pôsobí v newyorskej nemocnici Mount Sinai Hospital. „Čím viac vakcín budeme mať na ochranu mladistvých pred covidom, tým lepšie," dodala.

Podrobné dáta o klinickej štúdii Moderna zatiaľ nezverejnila. Uviedla, že ich plánuje odovzdať do recenzného riadenia s cieľom publikácie v odbornom časopise. „Začiatkom júna predložíme tieto výsledky americkému FDA a regulátorom inde vo svete a požiadame o schválenie," uvádza vo vyhlásení šéf Moderny Stéphane Bancel.