Spoločnosť Market Locator spracúva anonymizované údaje z mobilov a tabletov 1,2 milióna klientov operátora Slovak Telekomu. Tentoraz sa analytici pozreli na miesta prihlásenia SIM kariet v posledných dňoch minulého roka do sviatku Troch kráľov a následne v týždni od 6. do 12. januára tohto roku.

Z údajov je zrejmé, že viac ako 70-tisíc ľudí odišlo po sviatkoch strávených na Slovensku do zahraničia. Najviac, zhruba tretina, k našim juhozápadným susedom. „Rakúsko ponúka veľmi dobré uplatnenie pre opatrovateľky, čašníkov, zdravotné sestry aj remeselníkov,“ hovorí PR manažér spoločnosti Market Locator Michal Šuran. Krajina otvorila svoj pracovný trh pre Slovákov v roku 2011, podľa odhadov tam dnes pracuje viac ako 40-tisíc opatrovateliek a opatrovateľov dôchodcov zo Slovenska.

Mobily prehovorili: po sviatkoch opustilo Slovensko 70-tisíc ľudí

Obyvatelia Slovenska odchádzajú po vianočných sviatkoch za prácou najmä do Rakúska, Českej republiky a Maďarska Zdroj: Market Locator

Takmer každý štvrtý Slovák zo vzorky odišiel po novom roku do Českej republiky. Susedia za riekou Moravou evidujú na svojom území zhruba švrťmiliónovú komunitu Slovákov. Okrem pracujúcich tvoria nezanedbateľný podiel na celkovom počte aj vysokoškoláci. Spolu ich na českých univerzitách študuje približne 23-tisíc.

Približne 11 až 14 percent z migrujúcich obyvateľov Slovenska zamierilo po sviatkoch do Maďarska a Poľska. Kým v prípade Poľska ide podľa dát spoločnosti Market Locator najmä o obyvateľov Prešovského kraja, v prípade Maďarska cestovali s najväčšou pravdepodobnosťou ľudia z južných okresov Nitrianskeho, Trnavského a Košického kraja. Ide o obyvateľov z prihraničných oblastí, ktorí za prácou dochádzajú často v dennom režime.

Mobily prehovorili: po sviatkoch opustilo Slovensko 70-tisíc ľudí

Kam chodia pracovať Slováci do zahraničia - podľa okresov. Zdroj: Market Locator

Odchod výrazného počtu Slovákov za prácou do zahraničia je na prvý pohľad paradoxný. Nezamestnanosť na Slovensku totiž klesla na úroveň okolo ôsmich percent a mnohé firmy musia pre nedostatok ľudí na lokálnom trhu práce dovážať cudzincov. Situácia však pretrváva pre vyššie platy v susedných ekonomikách, najmä v Rakúsku a Českej republike, a tiež pre nedostatok práce v niektorých okresoch Slovenska. V prihraničných oblastiach Slovenska sa môže ľuďom oplatiť viac dochádzať do Miškovca, Budapešti, Gyoru či Krakova než do Bratislavy, Nitry alebo Trnavy.