Mobilné zariadenia fínskych diplomatov pracujúcich v zahraniční boli napadnuté sofistikovaným špionážnym softvérom Pegasus od izraelskej spoločnosti NSO Group, oznámila v piatok fínska vláda. Informovala o tom agentúra AP.

Mohli získať dáta

„Tento vysoko sofistikovaný malvér infikoval telefóny...(diplomatov) bez toho, aby si to všimli a bez akejkoľvek akcie zo strany užívateľa,“ vysvetlilo fínske ministerstvo zahraničných vecí.

Tento softvér umožní jeho operátorovi nabúrať sa do mobilného telefónu a získať prístup k obsahu zariadenia, ako aj k záznamom o jeho polohe.

„Prostredníctvom tohto spajvéru mohli páchatelia získať dáta zo zariadenia aj zneužiť jeho funkcie,“ upozornilo ministerstvo.

Podrobnosti Fínsko neuviedlo

Fínsky veľvyslanec pre kybernetickú bezpečnosť Jarmo Sareva odmietol uviesť podrobnosti o tom, akých údajov sa hackeri zmocnili.

Poznamenal však, že informácie prenášané mobilnými telefónmi musia byť podľa vládnych smerníc buď verejné, alebo s najnižším stupňom utajenia. Hackeri však mali podľa Sareva pod kontrolou mikrofón aj fotoaparát sledovaných mobilov.

Sarevo tiež nepriblížil, koľko diplomatov sa stalo obeťou softvéru Pegasu, ani v akých krajinách pôsobili. Incident je podľa Sareva predmetom vyšetrovania od vlaňajšej jesene.

Vytvorený proti teroristom

Pegasus je softvér vytvorený firmou NSO Group na boj proti globálnemu terorizmu a predávaný na tento účel aj do iných krajín. Ide o nástroj vzdialeného prístupu (RAT) s funkciami spajvéru.

Jeho varianty pre Android sú schopné extrahovať dáta z populárnych chatovacích aplikácií sú WhatsApp, Facebook a Viber, či z e-mailových klientov a prehliadačov.

Spyware používateľov na diaľku sledovať prostredníctvom mikrofónu a kamery telefónu a okrem toho môže vytvárať snímky obrazovky alebo zaznamenávať písanie textu na klávesnici.

Kauza vypukla vlani

Veľká kauza súvisiaca s programom Pegasus vypukla v júli roku 2021 po tom, ako unikol zoznam asi 50-tisíc potenciálnych cieľov sledovania - vrátane novinárov, aktivistov a politikov.

NSO Group odmieta akékoľvek previnenie. Táto technologická firma, založená v roku 2010, sídli v izraelskom meste Herzlija neďaleko Tel Avivu a pre vládu vyvíja softvér na boj proti terorizmu a ďalším zločinom. Svoj produkt vyváža do 45 krajín sveta, a to so súhlasom izraelskej vlády.

Ďalšie dôležité správy

WA 17 Varšava - Bývalý predseda Európskej rady a šéf najväčšej opozičnej strany Občianska platforma Donald Tusk sa prihovára k davu počas protestu proti novému spornému mediálnemu zákonu, ktorý môže podľa kritikov obmedziť slobodu tlače v krajine vo Varšave v nedeľu 19. decembra 2021. Protesty sa konali aj v iných mestách ako Gdansk, Štetín, Poznaň a Krakov. Kritici vidia v novelizácii mediálneho zákona pokus pravicovo-populistickej vlády umlčať spravodajskú stanicu TVN24 s americkými vlastníkmi
Neprehliadnite

V Poľsku vrie škandál so sledovaním opozície spywarom Pegasus, Tusk hovorí o kríze demokracie